Co je klíčem k úspěchu dětí ve 21. století?

Možná se vám stává, že vidíte úžasné výkony dětí, které už odmala hrají výborně na housle nebo vyhrávají tenisové turnaje. A pak jste se podíváte na vlastní děti a máte pocit, že jsou naprosto obyčejné.

Možná se stejně jako většina lidí domníváte, že úspěšní lidé jsou ti, kteří se narodí s nějakým talentem. Pak vás může znervózňovat jednoduchá otázka:

Pokud moje dítě nemá žádný speciální talent, jak může být v životě úspěšné?

Co nám přináší 21. století

Současný svět je velmi proměnlivý. Možná jste si všimli toho, že poslední dobou se všechno mění tak nějak rychleji. Objevují se nové technologie. Přicházejí klimatické změny. Dochází k novým objevům ve výzkumech. Mění se způsob, jakým se ve firmách pracuje.

A pak se objevují situace, které nečekáme. Jako příklad můžu uvést nouzový stav a karanténu, která ze dne na den zavřela školy i kanceláře a donutila nás fungovat úplně jinak, než jsme byli zvyklí.

Tohle všechno nám dává jasnou zprávu. Svět, jak jsme na něj byli zvyklí, už nebude v budoucnu tak stabilní jako svět, ve kterém jsme vyrůstali.

Možná sami ze své zkušenosti víte, že není jednoduché vyrovnat se se změnami. Pro většinu z nás jsou změny komplikované. Objevují se naše strachy, ztrácíme půdu pod nohama a často nevíme, jak se s novou situací vypořádat.

A tady je objevuje dovednost, která je pro budoucí úspěch klíčová.

Jaká je ta klíčová dovednost?

Nebudu vás dlouho napínat. Je to schopnost učit se.

Nemluvím ale o učení, kdy se musíte naučit nazpaměť velké množství informací, abyste zvládli testy. Mluvím o učení, které probíhá tak přirozeně, že si toho často ani nejste vědomi. Např. když se učíte ovládat nový telefon. Nebo když nastoupíte do nové práce a učíte se, jak být šéfem nebo jak psát texty, které zaujmou.

Schopnost učit se je všem lidem přirozená. Každé dítě se učí už od narození chodit, mluvit a chápat svět. Jenže jakmile děti nastoupí do školy, na tohle přirozené učení zapomínáme a učení se pro všechny stává hlavně plněním domácích úkolů a učení se na testy.

Nicméně 21. století vyžaduje, abyste se otevřeli procesu učení a měli chuť učit se nové věci. Abyste rozvíjeli vaše stávající schopnosti a zajímali se o to, co nového byste se mohli naučit. A právě tohle je potřeba u dětí podporovat, aby měli  životě úspěch.

Schopnost učit se jako profesní výhoda

Několik let jsem pracovala v globálním týmu velké mezinárodní technologické firmy. Protože jsem byla v týmu, který pracoval s těmi nejtalentovanějšími z celé firmy, museli jsme neustále řešit, jak poznáme, že má někdo talent. Když jsem do firmy nastoupila, měřili jsme potenciál lidí, tedy jejich ambice a schopnosti.

Během mojí práce se chápání talentu měnilo. Začali jsme si všímat toho, že úspěšnější jsou ti lidé, kteří se nebojí změn a rádi se učí nové věci. Když jsem pak z firmy odcházela, byl za talentovaného považovaný ten, kdo měl nejvyšší skóre v oblasti učení. Najednou už nešlo o to, jestli má potenciál, ale jestli je schopný a ochotný se neustále učit nové věci.

Naše firma nebyla jediná, která se začala na talent dívat jinak. To samé se dělo ve firmách kolem nás.

Učení v rámci každodenního života

Schopnost učit se je důležitá nejen proto, aby vaše děti byly připravené na trh práce.

Je dobrá také k tomu, abyste se dokázali učit z toho, co se vám v životě děje. Učení je totiž i to, když se pohádáte s partnerem a hledáte cesty, jak si navzájem porozumět.

To samé se děje v situaci, kdy se vám něco nepodaří a vy hledáte způsoby, jak to příště udělat lépe. Tohle učení je stejně důležité jako rozvíjení vašich schopností v práci. A ukazuje na to, že je pro nás přirozené se učit, jenom si toho nejsme vědomi.

Schopnost učit se je tak klíčová k tomu, abyste se v životě dokázali vypořádat s jakoukoliv změnou.

Pomozte dětem mít dobrý vztah k učení

Jestli chcete pomoct dětem, aby byly otevřené učení, je potřeba pracovat na dvou frontách.

Za prvé, je potřeba jim ukázat, že učení není jen o škole. Ale že se učí naprosto přirozeně pokaždé, když dostanou něco nového, když je zajímá nějaké téma nebo když se učí vycházet s lidmi kolem sebe tak, aby byly jejich vztahy v pohodě.

Za druhé, je potřeba podporovat jejich sebedůvěru ohledně učení ve škole. Tráví tam totiž většinu času a jejich vztah k učení je tak školou hodně ovlivněný.

Obojímu se věnuje kurz Jak u dětí rozvíjet přirozené učení. Pomůže vám vyřešit 5 témat spojených s učením:

  1. Pomůžete dětem skrz učení řešit konflikty s druhými lidmi a zvládat změny.
  2. Zjistíte, co dělat, když dítěti učení nejde. Dozvíte se, jak to souvisí s nastavením mysli nebo s přesvědčeními.
  3. Zjistíte, jak se vaše dítě přirozeně učí a jak toho ve škole může využít.
  4. Pomůžete dítěti rozvíjet jeho schopnost učit se, aby mělo v životě více možností.
  5. Naučíte ho využívat schopnost učit se k dosažení vlastních cílů a pracovat s učením u druhých.

Zároveň spolu budeme během kurzu ve spojení a najdeme řešení na vaše konkrétní situace s dětmi. Stačí, když kliknete na následující odkaz a dozvíte se všechno, co vás o kurzu zajímá >>>

Jsem lektorka a průvodkyně dětí k životu, ve kterém se budou cítit úspěšné. Pomáhám rodičům pracovat s talenty dětí a objevovat s nimi jejich vizi pomocí kurzu Nasměrujte děti k úspěchu Vedu 2letý transformační výcvik Profesionál v přípravě dětí na úspěšnou budoucnost , díky kterému dokážete dovést každé dítě ke svému vlastnímu úspěchu. Pomáhám školám tvořit osnovu Osobnostní výchovy a jsem autorkou sebepoznávacích her pro děti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů