Od kdy začít řešit výběr střední školy?

Možná už máte dítě na 2. stupni a přemýšlíte, kdy s ním začít mluvit o střední škole. Abyste ho neotrávili moc brzo, ale zároveň aby mělo dostatek času na to vybrat si školu, která mu sedne.

Pojďme se na to tedy podívat.

Směřování k talentům

6. třídě a na začátku 7. třídy je ještě brzy „strašit“ dítě střední školou. I když to myslíte dobře, tak je to něco, co je pro dítě ještě daleko a mohlo by si to naopak vyložit jako nepřiměřený stres.

To ale neznamená, že ho nemůžete jinak podpořit.

Je dobré začít směřovat jeho pozornost k tomu, co mu jde, co ho baví a v čem se cítí dobře.

Hodně dětí je ze školy zvyklých řešit spíše to, co jim nejde a v čem se musí zlepšit. Když pak tedy dojde k výběru střední školy, moc si nevěří a hledají menší zlo. Častěji pak skončí na škole, která je moc nebaví, což se pak projeví i v práci, které se nakonec věnují.

Pokud doma nejste zvyklí mluvit o tom, v čem jste dobří, pak doporučuji pořídit hru Najdi poklad a otevřít téma talentů právě pomocí hry. Jak? Jednoduše tím, že máte hrací desku, figurky a soubor otázek, na které s dětmi odpovídáte. Všechny otázky vás vedou k tomu, co vás baví, co vás zajímá nebo jakým způsobem byste chtěli žít.

Hru najdete tady >>>

Když budete s dítětem každý měsíc mluvit o tom, co se mu za ten měsíc povedlo a díky čemu se mu to povedlo, začne se soustředit na to, co mu jde a bude pro něj jednodušší vybrat si později školu, která jeho talenty podpoří.

Střední škola už se blíží

Nejlepší čas na otevření tématu střední školy je druhé pololetí 7. třídy nebo 8. třída. Děti samy cítí, že už je to téma pro ně aktuální.

Pokud má vaše dítě umělecké talenty a víte, že bude velmi pravděpodobně dělat talentové zkoušky, je dobré začít se věnovat výběru školy už od 7. třídy, aby vaše dítě bylo dostatečně připravené.

Navíc od poloviny 8. třídy se k přijímacím zkouškám počítají i známky z vysvědčení, proto je dobré už ve druhém pololetím mít představu o tom, co dál, aby pak známky zbytečně nekomplikovaly cestu za vysněným povoláním.

Na konci 7. třídy nebo v 8. třídě doporučuji pořídit kurz Najděte s dítětem jeho poslání, který vám pomůže najít s dítětem takové uplatnění, které ho bude naplňovat. Zároveň vás v kurzu provedu tím, jak vybrat takové střední školy, které ho tam dovedou.

Kurz je navržený tak, aby díky němu každé dítě našlo práci, která by ho naplňovala a dávala mu smysl.

Projdeme tedy jeho talenty, schopnosti, představu o životě a poznání vlastních hodnot. Tohle všechno pak propojíme s typem povolání, které je pro něj to pravé. A na základě toho pak vybereme školu, která ho na takovou práci připraví. 

Nejde ale jen o to, aby dítě našlo svoje povolání snů. Je pro mě důležité i to, aby daného cíle dosáhlo.

Všechno tedy zasadíme do kontextu jeho reálného života. Budeme řešit i to, jakou má šanci dostat se na různé školy podle známek či jeho schopností, a na základě toho vám pomůžu vymyslet takovou cestu, která mu reálně pomůže dosáhnout práce, kterou chce dělat.

Ke každému povolání vede cesta, někdy přímá, někdy komplikovanější. A já děti učím, že když do toho dají úsilí, pak toho můžou dosáhnout. Výsledkem je tedy to, že vaše dítě na konci 8. třídy bude vědět, čemu se chce v životě věnovat a co k tomu bude potřebovat.

Takže pokud máte doma sedmáka v druhém pololetí nebo osmáka, pak je právě teď ten správný moment pustit se do kurzu a dát dítěti prostor, aby objevilo, jaký život chce žít.

Všechno o kurzu najdete tady >>>

Poslední rok na základní škole

Díky práci, kterou spolu uděláte v 8. třídě, pak bude pro vaše dítě 9. třída jednodušší. Už bude vědět, kam chce jít, takže má čas připravovat se na přijímací zkoušky.

Navíc pokud se vaše dítě chce věnovat něčemu kreativnímu, čekají ho talentové zkoušky už na podzim nebo těsně po Vánocích.

Příprava na přijímací zkoušky může zabrat hodně času. Stává se to v případě, kdy se dítě rozhodne přejít ze svobodnější školy na klasickou střední školu, protože cítí, že právě tahle škola mu nejvíc pomůže k jeho vysněné práci.

Je tedy v pořádku mluvit spolu o tom, kde cítí, že by ještě potřebovalo podporu a z čeho má z hlediska přijímaček největší strach.

Samotné přijímací zkoušky jsou už na nich.

Ale věřte mi, že děti, které vědí, proč právě na tuhle školu chtějí, tak se tam nakonec dostanou. A pokud to nevyjde, nezhroutí se z toho. Probíráme spolu totiž i plán B, aby je neúspěch neodradil, ale aby pokaždé našly cestu k tomu, co chtějí v životě dělat.

A právě to je na kurzu Najděte s dítětem jeho poslání geniální.

Připraví děti na všechny možnosti, které mohou nastat, a zároveň je vždy směřuje k cíli.

Zjistěte víc o kurzu tady >>>

Jsem lektorka a průvodkyně dětí k životu, ve kterém se budou cítit úspěšné. Pomáhám rodičům pracovat s talenty dětí a objevovat s nimi jejich vizi pomocí kurzu Nasměrujte děti k úspěchu Vedu 2letý transformační výcvik Profesionál v přípravě dětí na úspěšnou budoucnost , díky kterému dokážete dovést každé dítě ke svému vlastnímu úspěchu. Pomáhám školám tvořit osnovu Osobnostní výchovy a jsem autorkou sebepoznávacích her pro děti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů