Od kdy začít řešit výběr střední školy?

Možná už máte dítě na 2. stupni a přemýšlíte, kdy s ním začít mluvit o střední škole. Abyste ho neotrávili moc brzo, ale zároveň aby mělo dostatek času na to vybrat si školu, která mu sedne.

Pojďme se na to tedy podívat.

Směřování k talentům

6. a 7. třídě je ještě brzy „strašit“ dítě střední školou. I když to myslíte dobře, tak je to něco, co je pro dítě ještě daleko a mohlo by si to naopak vyložit jako nepřiměřený stres.

Velmi pravděpodobně jsou pro něj aktuální výzvy 2. stupně ZŠ, a pak je to období, kdy řeší víc a víc vztahy se spolužáky a kamarády.

Jak tedy můžete dítě v tomhle věku podpořit?

Bohatě stačí, když začnete směřovat jeho pozornost k tomu, co mu jde, co ho baví a v čem se cítí dobře. Aniž byste mluvili o střední škole.

Hodně dětí je ze školy zvyklých řešit spíše to, co jim nejde a v čem se musí zlepšit. Když pak tedy dojde k výběru střední školy, moc si nevěří a hledají menší zlo. Častěji pak skončí na škole, která je moc nebaví, což se pak projeví i v práci, které se nakonec věnují.

Pokud doma nejste zvyklí mluvit o tom, v čem jste dobří, pak doporučuji pořídit hru Najdi poklad a otevřít téma talentů právě pomocí hry.

Když s dětmi budete každý měsíc mluvit o tom, co se jim za ten měsíc povedlo a díky čemu se jim to povedlo, začnou se soustředit na to, co jim jde, a bude pak pro ně v budoucnu jednodušší vybrat si pak školu, která jejich talenty podpoří.

Střední škola už se blíží

Nejlepší čas na otevření tématu střední školy je 8. třída. Děti samy cítí, že už je to téma pro ně aktuální.

Zároveň máte dost prostoru k tomu, abyste s dítětem pojmenovali jeho talenty, našli školu, která je s ním v souladu a dali mu prostor připravit se na přijímací zkoušky.

Během 8. třídy doporučuji zapsat děti do kurzu Najdi svoji ideální školu, který v sobě kombinuje videa a individuální on-line setkávání se mnou.

Kurz je navržený tak, aby díky němu každé dítě našlo to, v čem je skvělé, co ho baví a co by se dalo převést v práci, která by ho naplňovala.

Projdeme tedy jeho talenty, schopnosti, představu o životě a poznání vlastních hodnot. Tohle všechno pak propojíme s povoláním, které je pro něj to pravé. A na základě toho pak vybereme školu, která ho na takovou práci připraví. 

Výsledkem je tedy to, že vaše dítě na konci 8. třídy bude vědět, čemu se chce v životě věnovat a co k tomu bude potřebovat.

Bude mít plán.

A pokud máte doma osmáka, pak je právě teď ten správný moment pustit se do kurzu a dát dítěti prostor, aby objevilo, jaký život chce žít.

Poslední rok na základní škole

Díky práci, kterou spolu uděláte v 8. třídě, pak bude pro děti 9. třída jednodušší. Už budou vědět, kam chtějí jít, takže mají čas připravovat se na přijímací zkoušky.

Navíc pokud se vaše dítě chce věnovat něčemu kreativnímu, čekají ho talentové zkoušky už na podzim nebo těsně po Vánocích. Tam pak už opravdu moc času na přemýšlení o střední škole nezbývá.

Příprava na přijímací zkoušky může zabrat hodně času. Stává se to v případě, kdy se dítě rozhodne přejít ze svobodnější školy na klasickou střední školu, protože cítí, že právě tahle škola mu nejvíc pomůže k jeho vysněné práci.

Děti vědí, že musí zabrat a být maximálně připravené. Je tedy v pořádku mluvit spolu o tom, kde cítí, že by ještě potřebovaly podporu a z čeho mají z hlediska přijímaček největší strach.

Samotné přijímací zkoušky jsou už na nich.

Ale věřte mi, že děti, které vědí, proč právě na tuhle školu chtějí, tak se tam nakonec dostanou. A pokud to nevyjde, nezhroutí se z toho. Probíráme spolu totiž i plán B, aby je neúspěch neodradil, ale aby pokaždé našly cestu k tomu, co chtějí v životě dělat.

A právě to je na kurzu Najdi svoji ideální školu geniální.

Připraví děti na všechny možnosti, které mohou nastat, a zároveň je vždy směřuje k cíli.

Zjistěte víc o kurzu Najdi svoji ideální školu tady >>>

Ochutnávka zdarma

Pokud chcete poznat moji práci s dospívajícími dětmi, mám pro vás ochutnávku zdarma.

Video 5 kroků k výběru té pravé školy vám pomůže zjistit, jakým způsobem pracuji s dětmi a co můžete udělat vy sami proto, abyste vaše dítě při výběru maximálně podpořili.

Stáhněte si 5 kroků k výběru té pravé školy tady >>>

Jsem mentorka a lektorka, která pomáhá učitelům, ředitelům a rodičům rozvíjet u dětí ty dovednosti, které jsou pro 21. století klíčové. Kombinuji principy koučování s nejnovějšími studiemi o tom, jak bude svět vypadat v budoucnu a jaké dovednosti od nás vyžaduje. Dále pracuji s poznatky z psychologie, sociologie či ekonomie. Mými kurzy, minikurzy a konzultacemi prošlo už přes 700 klientů. Podívejte se na kurz Jak koučovat děti nebo na kartičky pro děti Hrajte si s hodnotami .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů