3 originální hry pro sebedůvěru dětí

Každé dítě se chce ve svém životě cítit skvěle. Chce vědět, v čem je dobré a jakou hodnotu přináší druhým. Chce si věřit a přestat se srovnávat s ostatními.

Jenže jak dětem pomoct zjistit, v čem je jejich síla a co je pro ně důležité?

Během let jsem vytvořila několik her, které dětem pomůžou zvýšit sebevědomí. A postupně si tvořit naplněný život.

Najdi poklad: Najdi svoje talenty

Prvním krokem k smysluplnému životu je poznání vlastních talentů.

Když totiž děti znají a rozvíjejí svoje talenty, roste jejich sebedůvěra a rychleji se stanou odborníkem v tom, čemu se věnují. Jak ale najít to, v čem jsou děti dobré?

Třeba pomocí hry Najdi poklad.

Děti mají mapu ostrova a musejí se dostat se svojí figurkou k pokladu. Cestou však na ně čeká několik otázek, které vedou přímo do jejich nitra.

Otázky nejsou náhodné. Jsou vymyšlené tak, aby dětem pomohly odhalit jejich talenty, jejich představu o světě, a navíc schopnosti, které jim v životě pomáhají.

Vy hrajete s dětmi. Takže i vy musíte odpovídat na tyto otázky a ukazovat tak dětem, že je v pořádku mluvit o tom, v čem jsme dobří. Během hry se mezi vámi začíná tvořit důvěra. Protože najednou mluvíte o tom, co je pro vás doopravdy důležité. 

Na konci děti najdou poklad. A zároveň najdou střípky sebe sama, které spolu pak během roku můžete v klidu rozvíjet.

Cesta hrdiny: Vydejte se na cestu za vysněným životem

Když děti mají více jasno v tom, co v životě chtějí, pak je čas projít si Cestu hrdiny. Tahle hra pomáhá dětem uvědomovat si, co dělají, když jim do cesty přicházejí překážky.

Hodně dětí se na cestě k cíli totiž zasekne.

Když jim to nejde napoprvé, mají tendenci celou cestu vzdát. Vytvořila jsem tedy hru, kde si děti mohou zažít, že úspěch zažijeme pouze tehdy, když vykonáme nějaké úsilí a neztratíme ze zřetele to, co v životě chceme.

Představte si to: Chcete se stát hrdinou. A tak se vydáte z rodné vesnice, abyste si ten sen splnili. Na každém kroku se však musíte rozhodnout, co uděláte. A každý krok vás dovede k jinému osudu.

Možná vás napadne, že dobrodružných gamebooků je na trhu hromada. Hra Cesta hrdiny je však koncipovaná tak, aby opravdu každé rozhodnutí vedlo k trochu jinému cíli. Celkově najdete přes 50 různých zakončení příběhu. A žádné rozhodnutí není definitivní. 

Zároveň na workshopu ke hře s dětmi otevírám 25 klíčových myšlenek, které jsou na cestě k úspěchu důležité. Když se tedy naučíte pracovat se hrou celoročně, vaše děti pak na cestě za svými sny nic nezastaví.

Mimochodem, ve hře najdete kolem 20 způsobů, jak se mohou tím hrdinou stát.

Hrajte si s hodnotami

Když už děti vědí, v čem jsou dobré a mají zkušenost s překážkami, pak je skvělé pomoct jim uvědomit si, jaké jsou jejich hodnoty, aby pochopily, co se jim v životě děje.

Podle hodnot se rozhodujeme. Když je pro děti důležitá svoboda, je potřeba, aby si v každé situaci našly tu svoji svobodu. A pochopí, proč se třeba na nějakém kroužku necítí dobře nebo co je frustruje na kamarádovi, který naopak hledá jistotu a stabilitu.

Navíc jejich vybrané hodnoty doplňují i jejich talenty. Díky hře Najdi poklad si např. uvědomí, že milují pracovat rukama. Hodnoty jim pak pomůžou pochopit, zda je to pro ně důležité, protože potřebují, aby dělali něco praktického, kreativního nebo kvůli dobrým vztahům.

Hru s hodnotami navíc zase hrajete celá rodina. Zjistíte tedy, které hodnoty máte s dětmi podobné, v čem se lišíte a proč třeba někdy u vás doma dochází k hádkám.  

Všechny hry se navzájem doplňují a všechny najdete v e-shopu.

Můžete si je koupit buď samostatně nebo ve speciálním balíčku. Navíc pokud chcete s hrami pracovat dlouhodobě, pak si ke každé hře můžete pořídit i workshopy, kde se naučíte každé z témat rozvíjet v průběhu roku.

A kromě společně stráveného času a prohlubováním důvěry mezi vámi si dítě odnese, že pokud chtějí, aby se jim v životě dařilo a jejich život měl smysl, pak musejí vzít život do vlastních rukou a rozhodovat se podle sebe.

Do e-shopu se dostanete tudy >>>

Jsem lektorka a průvodkyně dětí k životu, ve kterém se budou cítit úspěšné. Pomáhám rodičům pracovat s talenty dětí a objevovat s nimi jejich vizi pomocí kurzu Nasměrujte děti k úspěchu Vedu 2letý transformační výcvik Profesionál v přípravě dětí na úspěšnou budoucnost , díky kterému dokážete dovést každé dítě ke svému vlastnímu úspěchu. Pomáhám školám tvořit osnovu Osobnostní výchovy a jsem autorkou sebepoznávacích her pro děti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů