3 originální hry pro úspěšný život dětí

Každé dítě chce být v životě úspěšné.

Úspěch ale nepřichází sám od sebe. Úspěch si tvoříme.

Proto jsem pro děti vytvořila několik her, které je k jejich vlastnímu úspěchu nasměrují.

Najdi poklad: Najdi svoje talenty

Prvním krokem k úspěchu v životě je poznání vlastních talentů.

Když totiž děti znají a rozvíjejí svoje talenty, roste jejich sebedůvěra a rychleji se stanou odborníkem v tom, čemu se věnují. Jak ale najít to, v čem jsou děti dobré?

Třeba pomocí hry Najdi poklad.

Děti mají mapu ostrova a musejí se dostat se svojí figurkou k pokladu. Cestou však na ně čeká několik otázek, které vedou přímo do jejich nitra.

Otázky nejsou náhodné. Jsou vymyšlené tak, aby dětem pomohly odhalit jejich talenty, jejich představu o světě, a navíc schopnosti, které jim v životě pomáhají.

Vy hrajete s dětmi. Takže i vy musíte odpovídat na tyto otázky a ukazovat tak dětem, že je v pořádku mluvit o tom, v čem jsme dobří. Během hry se mezi vámi začíná tvořit důvěra. Protože najednou mluvíte o tom, co je pro vás doopravdy důležité. 

Na konci děti najdou poklad. A zároveň najdou střípky sebe sama, které spolu pak během roku můžete v klidu rozvíjet.

První krok k úspěšnému životu jste právě zdolali.

Cesta hrdiny: Vydejte se na cestu za úspěchem

Když děti mají více jasno v tom, co v životě chtějí, pak je čas projít si Cestu hrdiny. Tahle hra pomáhá dětem uvědomovat si, co dělají, když jim do cesty přicházejí překážky.

Hodně dětí se na cestě k cíli totiž zasekne.

Když jim to nejde napoprvé, mají tendenci celou cestu vzdát. Vytvořila jsem tedy hru, kde si děti mohou zažít, že úspěch zažijeme pouze tehdy, když vykonáme nějaké úsilí a neztratíme ze zřetele to, co v životě chceme.

Představte si to: Chcete se stát hrdinou. A tak se vydáte z rodné vesnice, abyste si splnili tenhle sen. Na každém kroku se však musíte rozhodnout, co uděláte. A každý krok vás dovede k jinému osudu.

Možná vás napadne, že dobrodružných gamebooků je na trhu hromada. Hra Cesta hrdiny je však koncipovaná tak, aby opravdu každé rozhodnutí vedlo k trochu jinému cíli. Celkově najdete přes 50 různých zakončení příběhu. A žádné rozhodnutí není definitivní. 

Zároveň na workshopu ke hře s dětmi otevírám 25 klíčových myšlenek, které jsou na cestě k úspěchu důležité. Když se tedy naučíte pracovat se hrou celoročně, vaše děti pak na cestě za svými sny nic nezastaví.

Mimochodem, ve hře najdete kolem 20 způsobů, jak se mohou tím hrdinou stát.

Hrajte si s hodnotami

Když už děti vědí, v čem jsou dobré a mají zkušenost s překážkami, pak je skvělé pomoct jim uvědomit si, jaké jsou jejich hodnoty, aby pochopily, co se jim v životě děje.

Podle hodnot se rozhodujeme. Když je pro děti důležitá svoboda, je potřeba, aby si v každé situaci našly tu svoji svobodu. A pochopí, proč se třeba na nějakém kroužku necítí dobře nebo co je frustruje na kamarádovi, který naopak hledá jistotu a stabilitu.

Navíc jejich vybrané hodnoty doplňují i jejich talenty. Díky hře Najdi poklad si např. uvědomí, že milují pracovat rukama. Hodnoty jim pak pomůžou pochopit, zda je to pro ně důležité, protože potřebují, aby dělali něco praktického, kreativního nebo kvůli dobrým vztahům.

Hru s hodnotami navíc zase hrajete celá rodina. Zjistíte tedy, které hodnoty máte s dětmi podobné, v čem se lišíte a proč třeba někdy u vás doma dochází k hádkám.  

Poznání vlastních hodnot je tak třetím krokem, který dovede děti k životu, který s nimi bude v souladu, a tudíž v něm budou zažívat úspěch.

Všechny hry se navzájem doplňují a všechny najdete v e-shopu.

Můžete si je koupit buď samostatně nebo ve speciálním balíčku. Navíc pokud chcete s hrami pracovat dlouhodobě, pak si ke každé hře můžete pořídit i workshopy, kde se naučíte každé z témat rozvíjet v průběhu roku.

A kromě společně stráveného času a prohlubováním důvěry mezi vámi si dítě odnese, že pokud chtějí, aby se jim v životě dařilo, pak musejí vzít život do vlastních rukou a rozhodovat se podle sebe.

Do e-shopu se dostanete tudy >>>

Jsem mentorka a lektorka, která pomáhá učitelům, ředitelům a rodičům rozvíjet u dětí ty dovednosti, které jsou pro 21. století klíčové. Kombinuji principy koučování s nejnovějšími studiemi o tom, jak bude svět vypadat v budoucnu a jaké dovednosti od nás vyžaduje. Dále pracuji s poznatky z psychologie, sociologie či ekonomie. Mými kurzy, minikurzy a konzultacemi prošlo už přes 700 klientů. Podívejte se na kurz Jak koučovat děti nebo na kartičky pro děti Hrajte si s hodnotami .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů