Hra, která dětem pomůže chápat sebe i druhé

Jste ten typ rodiče, který chce dětem poskytnout všechno pro to, aby se v životě neztratily?

Pak jste jako já.

Od té doby, co se mi narodily děti, jsem posedlá tím, aby se jim v budoucnu dobře žilo. Je mi naprosto jasné, že jim nemůžu zaručit perfektní život. Vím, že budou čelit mnoha překážkám, neporozumění, výzvám, a že já nemám šanci to ovlivnit.

Jedno ale udělat můžu. Můžu jim dát na tu cestu co nejvíc nástrojů, aby to zvládly. Ať už se bude dít cokoliv.

Hlavně, aby poznaly samy sebe

Z vlastní zkušenosti vím, že základ ke spokojenému životu je dobře se znát. Vědět, co máme rádi, na čem nám záleží, co nás uvnitř pohání. K tomu slouží dobře cvičení o tom, jaké jsou naše vnitřní hodnoty.

Byla jsem součástí mnoha AHA momentů, když jsem s lidmi dělala cvičení o hodnotách, a oni zjistili, co je pro ně doopravdy důležité. Najednou začali zářit. Začali chápat, proč jsou ve svém životě nespokojení. A najednou věděli, co s tím dělat.

Dospělým podobná cvičení mění život. Ale co děti? Tam to trochu vázne. A přitom právě pro ně by to bylo užitečnější než vědět, ve kterém roce byla bitva na Bílé Hoře!

A tak jsem se do toho pustila sama. A vytvořila hru, která děti dovede k tomu, na čem jim doopravdy záleží. Žádná teorie. Žádné umělé cvičení. Ale hra, která je bude bavit, a zároveň se o sobě něco dozví. Hra, ve které zjišťují, jaké jsou ty jejich vnitřní hodnoty.

Hra, která otevírá nitro

Hra obsahuje 60 kartiček. Na každé z nich je několik plyšáků, které reprezentují jednotlivé hodnoty. Plyšáci jsou krásně barevní a musím říct, že se nám fakt podařilo vyfotit je v situacích, které jsou pro jednotlivé hodnoty typické. Kartičky jsou tak pro děti zábavné, protože zkoumají, co se na nich děje.

Přibližně od 4 let věku můžete začít s dítětem hrát. Samozřejmě, že pro tak malé děti je hra více o obrázcích než o samotných hodnotách. Nicméně takhle staré dítě už začíná chápat, že plyšáci zobrazují situace ze života a že některé tyto situace jsou pro některé lidi důležitější než jiné. Je to první setkání dětí s hodnotami. Když si je osvojí už takhle brzy, bude pak pro ně časem naprosto přirozené věnovat jim pozornost.

Když dítě povyroste a začne chápat, co hodnoty opravdu znamenají, posouvá se hra na další úroveň. Dítě kolem 8 let už totiž dokáže říct, na čem záleží právě jemu a které hodnoty ho přitahují. Navíc je to věk, kdy se dítě začíná osamostatňovat a žít svůj vlastní život. A právě v tenhle moment mu jsou hodnoty dobrým kamarádem, díky kterému zvládne čelit všemu, co ho čeká.

Kartičky s hodnotami se hodí i dospívajícím dětem. Je dost pravděpodobné, že nebudou chtít hrát s vámi. Ale věřte mi, že v bezpečí vlastního pokoje nebo nejlepší kamarádky ještě rádi budou zjišťovat, co je uvnitř nich, aby jim to pomohlo vypořádat se s vlastními pocity a nejistotami.

Kartičky se tedy dají používat v jakémkoliv věku. Jestli chcete v rodině posílit důvěru, můžete hrát všichni dohromady. Můžete zjišťovat, na čem každému z vás záleží. Můžete objevovat, co vás jako rodinu spojuje a jaké jsou ty vaše společné rodinné hodnoty. Možná díky tomu zjistíte, že máte společného víc, než jste si mysleli. Díky hře můžete cítit větší pospolitost.

Posílení empatie jako bonus

Výhoda kartiček je v tom, že nejenom že pomáhá dětem pochopit, co se děje uvnitř nich, ale také jim pomáhá chápat druhé. Když s vámi budou hrát hru, zároveň zjistí, na čem záleží vám. Díky tomu budou lépe chápat, proč se někdy chováte tak, jak se chováte.

Řekněme, že je pro vás důležitá upřímnost. A tak vás rozčiluje, když vám děti lžou. Děti to můžou chápat tak, že lhaní pomáhá udržovat klid v rodině, který je pro ně důležitý. Ale když pochopí, že pro vás je upřímnost důležitější než klid, bude pro ně jednodušší domluvit se na tom, jak to dělat jinak.

Vždycky, když budou s někým hrát, dokážou díky tomu pochopit, proč se každý z lidí chová tak, jak se chová.

A když pak uvidí někoho cizího, automaticky se budou ptát, co se asi uvnitř něj děje, že právě kope do stojícího auta. Budou vědět, že člověk má několik vrstev, a že důvodem je často to, co na první pohled nevidíme.

Sebepoznání i empatie jsou dovednostmi, které budou pro 21. století klíčové. Proto jsem moc ráda, že se hru Hrajte si s hodnotami podařilo vytvořit a předávat dětem a rodičům.

A jestli vás hra zaujala, klikněte sem a zjistěte si o ní víc. Určitě se stane ve vaší rodině pokladem.

Jsem lektorka a průvodkyně dětí k životu, ve kterém se budou cítit úspěšné. Pomáhám rodičům pracovat s talenty dětí a objevovat s nimi jejich vizi pomocí kurzu Nasměrujte děti k úspěchu Vedu 2letý transformační výcvik Profesionál v přípravě dětí na úspěšnou budoucnost , díky kterému dokážete dovést každé dítě ke svému vlastnímu úspěchu. Pomáhám školám tvořit osnovu Osobnostní výchovy a jsem autorkou sebepoznávacích her pro děti.
Komentáře
  1. Kamila napsal:

    Uz od mladi nas ucili, ze musime mit jen jedno oblibene jidlo, to same barvu. Je to skoda, ze chceme stale nase deti nutit, aby si v zivote nemohly vybirat podle aktualnich potreb a dokonce si to ani ospravedlnit pred ostatnimi. Snad k tomu o par 10tileti pozdeji dojdeme.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů