Co když vaše dítě nemá známky na svou vysněnou střední školu?

Možná patříte mezi rodiče, kteří chtějí mít jistotu, že se vaše dítě dostane na nějakou střední školu. Můžete tak řešit situaci, kdy vaše dítě už má představu o tom, co by chtělo v životě dělat, ale jeho známky na vysvědčení tomu neodpovídají.

Co tedy dělat, když máte pocit, že vaše dítě už nemá šanci dostat se na školu, kterou chce studovat?

1. Pořád držte směr

Může vás napadnout, že místo vysněného povolání by si dítě mělo vybrat něco jiného, podle vás realističtějšího. V tomhle případě je ale naopak potřeba, abyste udrželi cíl. Pokud chce být vaše dcera učitelka, ale známky na vysvědčení jí komplikují přijetí na střední školu pedagogickou, vyberte spolu jinou střední, která ji může k učitelství dovést.

To, že se nedostane na střední pedagogickou totiž neznamená, že už se z ní nikdy učitelka stát nemůže. Může jít na jakoukoliv jinou školu, která má maturitu. A když pak zabere, může se pak dostat na vysokou školu pedagogickou a být učitelkou.

Když dítěti už teď řeknete, že nemá na to být učitelkou a má si vybrat něco méně náročného, v podstatě mu tím zavíráte dveře. Dítě slyší, že na takovou práci není dost dobré a velmi pravděpodobně se o to pak už nikdy nepokusí, i když by v budoucnu mohlo uspět. 

Mnoho dospělých během života mění kvalifikaci i práci a dokážou to. 

Známky na základní škole nemají tu moc zničit člověku život. Můžou cestu k vysněnému povolání zkomplikovat, ale nikdy ji nemohou zcela zničit.

2. Naučte dítě pracovat s cílem

Aby dítě dosáhlo svého vysněného povolání, je potřeba naučit ho pracovat s tím, že pro svůj cíl je potřeba něco udělat. Mělo by tak od nás slyšet: „Můžeš toho dosáhnout. Pojďme spolu vymyslet, jak by se to dalo udělat.

Pokud se tedy dítěti na základní škole nedaří a má špatné známky, je potřeba podívat se na to, co je za tím. Nemá rádo danou školu? Je to nedostatek motivace? Může za to špatný vztah s učiteli? 

A když se vrátíme k předchozímu příkladu, co je ochotné udělat pro to, aby se stalo učitelkou? Je kvůli svému snu ochotné se začít ve škole soustředit a doučit se to, co mu chybí? Je ochotné jít na školu s maturitou, aby mělo šanci získat pedagogické vzdělání později? Stojí mu to za to?

Pokud ano, pak spolu hledejte školu, která ho k cíli přiblíží. I když třeba jen vzdáleně. Je důležité, aby vaše dítě vidělo, že tam ta cesta vede. Bude to jeho vnitřní motor.

A zároveň se podívejte na to, co všechno musí vědět či umět, aby se z té vzdálenější školy dostalo k té vysněné. Když tedy půjde studovat učiliště s maturitou, co se bude muset doučit, aby bylo připravené na přijímací zkoušky na vysokou? Napište si to. Udělejte si plán.

A pokud usoudí, že je to moc úsilí, tak co by chtělo dělat jiného? Jaký typ práce mu jde sám od sebe? Co ho baví? Co si představuje, že by ho v životě bavilo dělat?

Někdy se stává, že děti mají sny, ale když si uvědomí do důsledku, co to znamená, tak se samy rozhodnou, že do toho nejdou. Možná do svého snu dorostou později. Anebo to nikdy nebyl jejich vlastní sen, možná ho přebrali od kamarádů. Každopádně vám to zase pomůže ujasnit si, kam chce vaše dítě směřovat.

Pokud zjistíte, že jste se dostali do tohohle bodu a nevíte, kam dál, pak je pro vás ideální kurz Najděte s dítětem jeho poslání, kde vás naučím, jak pomoct dítěti najít to, co doopravdy chce.

3. Přestaňte se bát

Když jde o přihlášky na střední školu, velmi často vnímám strach rodičů z toho, že se jejich dítě nikam nedostane. Černé scénáře uvnitř hlavy pak přinášejí obrazy dítěte, které je na ulici nebo má nekvalifikovanou práci, protože skončilo se základním vzděláním a zničilo si tak život.

Ty strachy jsou velké a ochromující. Bývá těžké s nimi pracovat.

Nicméně je třeba si uvědomit, že nevydařené přijímací zkoušky neznamenají konec světa. Dítě si nikam nezavírá dveře a neznamená to, že skončí se základním vzděláním. 

Ani to neznamená, že není dost dobré nebo že je hloupé.

Znamená to jen, že bude mít rok na přípravu na další přijímačky. I tenhle čas se dá nakonec dobře využít, např. na to, že si ujasní, co doopravdy chce, že se naučí něco nového, co se mu v budoucnu bude hodit, anebo např. na vylepšení cizího jazyka.

I když teď nemá ideální známky, nemusí se svého snu vzdát.

Je jen potřeba pracovat s tím, že taková je teď situace a hledat nové cesty. 

Pokud chcete, aby si vaše dítě našlo svoji cestu, zapojte se do kurzu Najděte s dítětem jeho poslání. Pomůžu vám ujasnit si, jak pomoct dítěti tvořit si život, který ho bude naplňovat. I když má teď zrovna špatné známky.

Všechno o kurzu najdete tady >>>

Jsem lektorka a průvodkyně dětí k životu, ve kterém se budou cítit úspěšné. Pomáhám rodičům pracovat s talenty dětí a objevovat s nimi jejich vizi pomocí kurzu Nasměrujte děti k úspěchu Vedu 2letý transformační výcvik Profesionál v přípravě dětí na úspěšnou budoucnost , díky kterému dokážete dovést každé dítě ke svému vlastnímu úspěchu. Pomáhám školám tvořit osnovu Osobnostní výchovy a jsem autorkou sebepoznávacích her pro děti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů