Jste ve svém živlu?

Když jsem dřív někoho potkala, ptala jsem se na věci typu jak se máš a co děláš. Zajímalo mě, co dělají za práci a co je náplní té práce. A občas jsem se zeptala, jestli se jim líbí to, co dělají.

Poslední dobou mám ale pocit, že to nestačí. Náplň práce přece neřekne nic o tom, co to znamená pro toho konkrétního člověka. Neřekne nic o tom, jestli mu přináší do života radost a jestli se ráno těší na nový den.

A tak se začínám ptát, co konkrétně se jim na té práci líbí a jak jsou spokojeni se svým životem. Ve skutečnosti mě ale zajímá, jestli jsou šťastní a jestli se cítí být ve svém živlu.

Co znamená „být ve svém živlu“?

Být ve svém živlu je koncept, který rozpracoval americký autor Ken Robinson. Znamená to dělat věci, které máte rádi a u kterých se cítíte přirozeně.

Když jste ve svém živlu, jste ve spojení s vaší identitou, se smyslem života a s pocitem životní radosti. Objevujete sami sebe a co máte dělat se svým životem. Když jste ve svém živlu, cítíte se všemocní, schopní dosáhnout všeho, co si přejete. Máte pocit, že je váš život přesně tam, kde chcete, aby byl.

Najít svůj živel se zdá důležitější než kdy jindy. V minulosti byl svět poměrně stabilní a změny probíhaly pomalejším tempem. Člověk se vyučil jednomu řemeslu, a to mu zajistilo stabilní život až do smrti. Jenže dnes je svět jiný.

Změny probíhají rychle, stejně tak mnohá zaměstnání zanikají a vznikají nová. Během života jich vystřídáte několik. Jak si v nestabilním světě udržet životní klid a rovnováhu? Klíčem je najít svůj živel.

Když budete dobře vědět, co vám jde a co vás dělá šťastnými, dokážete ten nestabilní svět ustát a přizpůsobit své nadání všeprobíhajícím změnám. I když se změní podmínky, budete vědět, co vám jde a dokážete najít užitek pro svoje nadání v novém prostředí.

Ještě aktuálnější je tohle téma pro vaše děti. Najít svůj živel může být klíčem k tomu, aby v životě cítily radost a uměly si poradit v jakýchkoliv podmínkách.

Proč je pro nás těžké být ve svém živlu?

Většina lidí neví, že by něco jako svůj živel měla hledat. Vyrostli jsme v přesvědčení, že svět je o tom studovat lukrativní a perspektivní obor a vydělávat hodně peněz. Předpokládalo se, že to stačí ke šťastnému životu.

A tak jsme vystudovali a hledali dobře placenou práci. Chtěli jsme, aby nás aspoň trochu bavila, ale vlastně nás nenapadlo řešit, jestli při ní využíváme naše přirozené schopnosti. Protože kdyby se nás někdo zeptal, které to jsou, neuměli bychom odpovědět.

Nikdo nás totiž nikdy nevedl k sebepoznání. Nevíme, na co máme talent a v čem jsme dobří. Když se nás na pohovoru zeptají, jaké jsou naše silné stránky, nejradši bychom se zakopali pět metrů pod zem.

A tak jsme ve většině případů nikdy neměli šanci objevit svůj živel. A pokud jste se chtěli vydat na cestu, kam vás táhlo srdce, určitě jste narazili na strachy lidí kolem vás, že je to hloupý nápad, že to nezvládnete, že neví, proč zrovna vy byste měli být výjimkou atd.

Dalším důvodem je, že nechápeme, jaké schopnosti a dovednosti v sobě doopravdy máme. Možná si i vy myslíte, že nejste v ničem zajímaví nebo dobří, že nemáte talent na nic. V takovém případě o svých schopnostech zatím nic nevíte a užíváte jen zlomek toho, co byste mohli dokázat.

Kdy jste ve svém živlu?

Živel v sobě spojuje vaše přirozené nadání a vášeň. Na první pohled se možná zdá, že je to jedno a to samé, ale nemusí to tak být.

Přirozené nadání je to, na co máte talent, co vám jde samo od sebe, tak nějak přirozeně. Nemusíte nad tím nijak extra přemýšlet, prostě víte, co a jak dělat.

Vášeň je jako plamen, který vám dává hluboké potěšení z toho, co děláte. Abyste se dokázali nějaké činnosti věnovat soustavně, musíte doopravdy chtít, využívat příležitostí a chápat, že vám daná činnost přináší pocit štěstí.

Abyste ale mohli být v něčem vytrvalí, musíte pro to cítit vášeň. Vášeň vám dá motivaci pokračovat dál, i když se vám momentálně nedaří nebo když nevidíte výsledek okamžitě.

Navíc můžete mít nadání na víc aktivit, a pak záleží jen na vás, kterou si vyberete a budete se jí věnovat. Pokud totiž máte krásný hlas, ale více než zpívání vás baví hrát volejbal, nebudete mít motivaci věnovat se hudbě, i když byste v ní mohli být dobří. Na druhou stranu můžete věnovat veškerou svoji energii na zlepšování vašich volejbalových schopností a můžete být ve svém živlu právě na hřišti.

Ta správná příležitost

Abyste narazili na svůj živel, musíte k tomu mít příležitost. Pokud máte talent na potápění, ale ve vašem okolí není žádné jezero ani nikdo, kdo by si to někdy zkusil, může pro vás být těžké takový živel objevit. Na druhou stranu můžete narazit na film o potápění a ten ve vás může spustit touhu zkusit si to.

Jestli máte pocit, že si nevybavujete žádnou aktivitu, u které byste se cítili šťastní, nevěšte hlavu. Zkuste hledat na internetu hesla, která vás nějakým způsobem zajímají. Dovede vás to k novým tématům. A když narazíte na něco, co vás zaujme, zkuste si to.

Anebo se přihlaste do krátkého kurzu Buďte ve svém živlu za 7 dní, kde vás provedu konkrétními kroky, jak se dostat do svého živlu. Získáte novou perspektivu a podíváte se na svůj život z nových úhlů. Právě to vám pomůže uvědomit si, co vás v životě pohání a kam chcete směřovat svoji energii. Navíc se budeme věnovat i vašim strachům a pochybám. Stačí, když kliknete sem.

Najít ten impuls…

Někdo najde svůj živel hned, a někomu to trvá mnohem delší dobu. Záleží totiž také na tom, v jakém prostředí žijete a jaké lidi kolem sebe máte. Když je váš život obklopen lidmi, kteří zkouší nové věci a mají odhodlání, je pro vás snazší hledat, čemu se chcete věnovat.

Ale když vás okolí nepodporuje v ničem, co vás zajímá, je třeba začít hledat lidi, kteří jsou na stejné vlně jako vy.

Když jsem hledala svůj živel, taky mě to stálo hodně energie. Nevěděla jsem, kde začít. Pracovala jsem celé dny pro velkou korporaci a řešila pracovní věci, i když jsem byla doma a mohla se věnovat sama sobě. Navíc jsem nevěděla, jak objevit to, co by mě doopravdy bavilo.

A tak jsem si jednoho dne sedla k počítači a začala přemýšlet nad tím, co mě bavilo, když mi bylo 16 let. A cokoliv mě napadlo, zadala jsem to do vyhledávače a čekala, co na mě vypadne. Pak už pro mě bylo snazší uvědomit si, která témata ve mně vyvolávají zájem, a která ne.

Postupně jsem narážela na témata, která se mnou rezonovala a u kterých jsem cítila, že to je „to moje“. Začala jsem hledat kurzy a postupně se připravovala na to, abych mohla jednoho dne z korporace odejít a vydat se jiným směrem.

Cesta k vašemu živlu může být dlouhá. Ale jakmile najdete ten impuls, který vám dá chuť každý den vstát a přiblížit se tomu, kým chcete být, dostanete se do svého živlu. Být ve svém živlu je totiž proces, který probíhá od té doby, kdy se rozhodnete posunout svůj život dál.

Jak podpořit děti, aby našly svůj živel? 

Role rodiče je klíčová proto, aby vaše dítě našlo svůj živel a dělalo v životě to, co ho bude naplňovat.

Dětem nějakou dobu trvá, než zjistí, co je doopravdy baví. Když jsou malé, mohou mít různé zájmy, ale většina z nich může časem vymizet a objeví se nové. Jak se vyvíjejí a rostou, jejich zájmy se mění. Až kolem 12 let dochází k ustálení jejich zájmů.

Nicméně aby zjistily, která aktivita je ta jejich srdcová, musí si jich hodně vyzkoušet. Podporujte tak jejich zájmy už odmala, zkoušejte s nimi nové věci. Mluvte o tom, co v životě pohání vás, co vás dělá šťastnými. Mluvte o tom, co milují vaši přátelé či známí. Nechte vaše děti, ať mluví s vašimi kamarády o tom, co je baví.

Čím víc aktivit a zájmů vaše dítě pozná, tím je větší pravděpodobnost, že odhalují to, co ho v životě pohání. Tím nechci říct, abyste ho nutili zkusit všechno, i když nechce. Sledujte, co vaše dítě baví a podporujte ho v tom, aby si mohlo nějakým způsobem vyzkoušet aktivity, které ho zajímají.

A samozřejmě, nejlepší je pro děti vidět, že vy sami víte, co vás v životě pohání a co vás baví. Přihlaste se tedy do minikurzu Buďte ve svém živlu za 7 dní a buďte pro své dítě inspirací.

Jsem mentorka a lektorka, která pomáhá učitelům, ředitelům a rodičům rozvíjet u dětí ty dovednosti, které jsou pro 21. století klíčové. Kombinuji principy koučování s nejnovějšími studiemi o tom, jak bude svět vypadat v budoucnu a jaké dovednosti od nás vyžaduje. Dále pracuji s poznatky z psychologie, sociologie či ekonomie. Mými kurzy, minikurzy a konzultacemi prošlo už přes 700 klientů. Podívejte se na kurz Jak koučovat děti nebo na kartičky pro děti Hrajte si s hodnotami .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů