Jak zachovat klid při kritice a nevyžádaných radách

Znáte ten pocit, kdy vám někdo dává nevyžádanou radu a vy ji nechcete slyšet? V hlavě vám začne hučet a přejete si, aby ten druhý konečně přestal mluvit.

Nemusí to být jen nevyžádané rady. Možná se vám stalo, že vás někdo začal kritizovat, a i když jste se snažili být v klidu a přijmout kritiku pozitivně, nešlo to. Stejně jste se vzpírali tomu, co jste slyšeli.

Poslední dobou se všude mluví o tom, že je nutné umět přijímat kritiku a poučit se z ní. Jenže málokdo už ví, že je k tomu potřeba pochopit, jak fungují vaše vnitřní obrany.

Když se ke slovu dostanou obranné mechanismy

Ten pocit, kdy vám v hlavě začne hučet a nechcete slyšet nic, co se vám nelíbí, mají na svědomí vaše obranné mechanismy. Možná to slovo slyšíte poprvé. Pojďme si vysvětlit, k čemu jsou a proč vám někdy mohou způsobovat problémy.

Obranné mechanismy vás chrání před jakýmkoliv psychologickým nebezpečím. A tou kritika a nevyžádané rady jsou. Vyvolávají ve vás pocit, že nejste dostateční, že je na vás něco špatně, že byste se měli chovat jinak, a že takhle nebudete milovaní.

A tak je automaticky odpálíte pryč. U všeho, co zní jako kritika, se zapnou vaše obranné mechanismy, které vám pomáhají neslyšet nic z toho, co by mohlo ohrozit vaše sebevědomí. Začnete se rozčilovat, vtipkovat a dělat vše proto, abyste neslyšeli, co vám druzí říkají.

Jenže nezamýšleným důsledkem této reakce je skutečnost, že vám to brání poznat, kdo jste a jak se chováte. Bráníte se slyšet pravdu o vás samotných.

Obranné mechanismy jste si osvojili už v dětství. Nicméně jako dospělí máte jednu velkou výhodu. Můžete se rozhodnout, že se naučíte jednat jinak a otevřete se novým způsobům chování. Když se s obrannými mechanismy naučíte pracovat, dostanete se ke svým opravdovým strachům, tužbám, chutím a nechutím. Přiblížíte se k vašemu opravdovému já.

K čemu slouží obranné mechanismy?

V krátkodobém horizontu vás chrání před událostmi, které nejste schopni zvládnout. Pokud má někdo z vašich blízkých nehodu, zapracují obranné mechanismy a blokují vám tu informaci do té doby, dokud nejste připraveni ji přijmout.

Obranné mechanismy tak mají svoje místo v životě a my je potřebujeme. Chrání nás v situacích, kdy by naše psychika nezvládla syrovou realitu.

Nicméně kritika ani nevyžádané rady touhle situací nejsou. Obranné mechanismy nás začaly chránit i pro zachování vlastního pohodlí.

Žít s obrannými mechanismy je totiž pohodlné. Zkreslují obraz o tom, kdo jste. Když uděláte něco špatného, přehodí zodpovědnost na druhé. Překroutí realitu a vyprávějí příběh úplně jinak, než se stal. Anebo danou událost potlačí a dělají, že se nikdy nestala.

A právě proto je dobré naučit se s nimi pracovat.

Jak pracovat s obrannými mechanismy?

Prvním krokem je uvědomit si, že obranné mechanismy ve vaší hlavě existují. Jsou to přesně ty momenty, kdy něco nechcete slyšet, kdy se vzpíráte nějaké myšlence nebo kdy slyšíte reagovat váš vnitřní hlas ve stylu „Ano, ale…“. To jsou ty obrany, které se vás snaží chránit před jakýmkoliv nepohodlím.

Ve druhém kroku je pak potřeba se zastavit a zamyslet se nad tím, před čím vás chrání. Co vás ohrožuje? Co o sobě nechcete slyšet? Čím víc to nechcete slyšet, tím je to pro vás důležitější. Je potřeba překonat tu nechuť a odpor a položit si tu správnou otázku: Co o sobě nechci slyšet? Protože se vsaďte, že je to přesně to, co nevědomky ovlivňuje váš život víc, než si myslíte.

A právě tohle vám pomůže zachovat klid při kritice a nevyžádaných radách. Protože když budete vědět, že to jsou jen vaše skryté obranné mechanismy, které vás nechtějí dostat do nepohodlí, naučíte se je vypnout a v klidu slyšet to, co vám druzí říkají.

Možná, že nebudou mít pravdu. Možná vás něco z jejich sdělení zasáhne a budete cítit, že právě v tomhle místě uhodili hřebík na hlavičku. Každopádně budete mít možnost nechat tu informaci doplout do vaší hlavy a vybrat si z ní to, co potřebujete.

Uděláte tak další krok k vaší autenticitě. Budete zase o krok blíž sami sobě.

Pokud se chcete doopravdy naučit pracovat s obrannými mechanismy, přihlaste se do kurzu Jak vést děti ke zvládání vnitřních bloků. Na konci pro vás bude jednodušší pracovat s kritikou, nevyžádanými radami, a hlavně sami se sebou.

Jsem mentorka a lektorka, která pomáhá učitelům, ředitelům a rodičům rozvíjet u dětí ty dovednosti, které jsou pro 21. století klíčové. Kombinuji principy koučování s nejnovějšími studiemi o tom, jak bude svět vypadat v budoucnu a jaké dovednosti od nás vyžaduje. Dále pracuji s poznatky z psychologie, sociologie či ekonomie. Mými kurzy, minikurzy a konzultacemi prošlo už přes 700 klientů. Podívejte se na kurz Jak koučovat děti nebo na kartičky pro děti Hrajte si s hodnotami .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů