Jak překonat strach z vlastní velikosti

Když vás někdo pochválí, jak se cítíte? Je vám to příjemné? Nebo sebou začnete šít a máte pocit, že je to přehnané a že jste vlastně zas tolik neudělali? Možná máte pocit, že jste neprokázali žádnou úžasnou schopnost, že by to dokázal naprosto každý. Anebo ji na sobě jednoduše nevidíte.

Jedno z mých nejoblíbenějších cvičení je ptát se lidí, koho obdivují. Ne proto, abych podněcovala závist. Ani proto, abych obracela jejich pozornost k druhým. Ale právě proto, abych jim ukázala to, co na sobě nevidí.

Koho obdivujete?

Když se vás zeptám, koho obdivujete, pravděpodobně se vám vybaví pár nejbližších lidí. Rodiče, sourozenci, kamarádky. Když vás pak poprosím, abyste mi řekli, co na nich obdivujete, začnete vyjmenovávat seznam vlastností. Většinou je jich poměrně dost a vy u toho ožijete.

Řeknu vám, že všechny tyhle vlastnosti, které na druhých obdivujete, v sobě máte taky.

Vaše reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Říkáte mi: „To je nemožné. Tuhle vlastnost určitě nemám. Proto ji na sestře obdivuji, protože já sama taková nejsem.“

Začala jsem přemýšlet nad tím, proč nejsme schopni vidět to krásné v nás. Proč dokážeme přijmout, že jsme sobečtí, ale nedokážeme přijmout, že umíme jít za svým snem nebo že jsme trpěliví a přívětiví?

Strach z vlastní velikosti

A pak jsem narazila na teorii od americké autorky Debbie Ford. Mluví o tom, že se bojíme vlastní velikosti. Říká, že naše největší obavy neplynou z toho, že bychom byli neschopní. Naše největší obava je, že jsme nadmíru silní. Říká, že se nevědomky sami sebe ptáme: „Kdo jsem, abych byla vynikající, oslnivá, talentovaná, báječná?“

Možná, že když si přečtete předchozí větu, budete cítit odpor. Kdo o sobě řekne, že je oslnivý a báječný? Málokdo. Většinou sami snižujeme vlastní schopnosti, aby si o nás nemysleli lidé kolem nás něco špatného. A pak přijmeme to, že jsme průměrní, nic extra neumíme a hledáme ty hezké věci v lidech kolem nás.

Debbie Ford říká, že když si budeme hrát na nedůležité, nikomu tím neposloužíme. Ale když dovolíme svému světlu zářit, nevědomky dovolíme i ostatním, aby také zářili. Pak můžeme zářit všichni.

Znamená to, že musíme přijmout zodpovědnost za to, jak sami na sebe pohlížíme.

Další věc, která nás brzdí jsou naše obavy. Náš strach nám říká, že nedokážeme uskutečnit svoje sny. Varuje nás před riskováním. Dostáváme se do situací, ve kterých si chceme dokázat, že naše omezování sebe samých je oprávněné.

Jak ten strach překonat?

Je potřeba, abychom nechali své světlo zářit. Jak?

  1. Oceňujte se za všechno dobré, co jste každý den udělali.
  2. Prozkoumejte svůj život a pochvalte se za všechny vaše úspěchy.
  3. Najděte to, co obdivujete na druhých a vzpomeňte si alespoň na jednu situaci, kdy jste danou schopnost projevili. Stačí jedna, abyste dokázali věřit, že to v sobě máte

Když budete svítit, ukážete i druhým, že je v pořádku svítit. Abychom mohli doopravdy milovat sami sebe, je třeba přijmout všechno, čím jsme. Nejen to tmavé, ale i to světlé. Váš úspěch, vaše zdraví, vaši krásu i vaši sílu. A zbavit se přesvědčení, že když o sobě řeknete, že jste krásní, tak že to automaticky znamená, že jste namyšlení. Nemá to spolu totiž nic společného.

A co vaše děti?

Jak jsou na tom vaše děti? Vědí, v čem jsou dobré? Dokážou přijmout to, že jsou dobré v kreslení, skákání nebo třeba v hledání informací? Vědí, kdy září a co je nejvíc baví dělat?

Pokud vy máte problém přijmout to, že jste úžasní, může se stát, že vaše děti s tím budou mít úplně stejný problém. Může se stát, že sami k sobě budou kritické a budou mít pocit, že na nich není nic speciálního.

Proto je dobré už odmala podporovat jejich schopnosti a talenty. Neznamená to, že je budete za všechno chválit. To by vedlo akorát k tomu, že by si myslely, že dokážou věci, které doopravdy neumí. Znamená to, že jim budete ukazovat, co všechno dokázaly a co se jim povedlo. Jejich sebevědomí pak bude založené na tom, co reálně udělaly.

Nejenom tímhle se bude zabývat kurz Jak vést děti i sebe ke skrytým talentům. Ukáže vám, co všechno je důležité proto, aby v sobě děti objevily svoje vlastní schopnosti, začaly si na nich budovat svoji sebedůvěru a naučily se využívat toho, co jim jejich talenty přináší.

Kurz se zabývá do hloubky 5 tématy: co je to, co vaše děti pohání, jaké jsou jejich hodnoty, jaký typ inteligence sedí právě jejich osobnosti, odhalení jejich skrytých talentů, a na závěr co dává jejich životu smysl. Všechna témata a cvičení navíc můžete použít i sami na sebe a posílit tak vaši vlastní sebedůvěru.

Kurz se spouští v květnu a jestli vás zaujal, podívejte na všechny detaily tady >>>

Jsem lektorka a průvodkyně dětí k životu, ve kterém se budou cítit úspěšné. Pomáhám rodičům pracovat s talenty dětí a objevovat s nimi jejich vizi pomocí kurzu Nasměrujte děti k úspěchu Vedu 2letý transformační výcvik Profesionál v přípravě dětí na úspěšnou budoucnost , díky kterému dokážete dovést každé dítě ke svému vlastnímu úspěchu. Pomáhám školám tvořit osnovu Osobnostní výchovy a jsem autorkou sebepoznávacích her pro děti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů