Představte si, že sedíte doma, děláte si to, co potřebujete, a najednou vás vaše dítě něčím strašně vytočí.
Je jedno, jestli někde něco rozlilo, počmáralo skříně, začalo ječet nebo třeba neudělalo to, co jste potřebovali.
Máte pocit, že mu to tisíckrát opakujete. Vadí vám, že něco permanentně rozlévá, že se nesoustředí. Štve vás, že neustále někde dělá nepořádek. Vytáčí vás, že pořád kvůli něčemu ječí. Nebo že vás neposlouchá.
Možná máte pocit, že se vaše dítě musí změnit. Že by mělo být soustředěné, že by si po sobě mělo uklízet nebo že by prostě mělo být víc potichu. Čekáte na to, kdy mu to dojde. A mezitím se rozčilujete pokaždé, když se mu to ještě nepovedlo.
Asi tušíte, že některé věci nezměníte. Ale existuje cesta, na kterou se můžete vydat vy sami a pomoct si k tomu, aby vás to přestalo tak strašně vytáčet.
Když vás někdo vytáčí, je to proto, že má nějakou vlastnost, se kterou máte problém.
Podívejme se teď na to z jiného úhlu pohledu.
Možná vás nevytáčí vaše dítě tím, že je nepořádné. Možná vás vytáčí vaše vlastní potlačená nepořádnost. Na svoje dítě ji pouze projektujete.
Teď si možná řeknete, že je to blbost. Že vy nepořádní nejste. Že si dáváte pozor na to, aby bylo všechno uklizené. V tom případě bych byla ráda, abyste si odpověděli na následující otázky:
Možná, že když jste byli malí, rozzlobili se na vás vaši rodiče, že máte všude nepořádek a že tímhle způsobem skončíte špatně. A tak uklízíte jako zběsilí jen proto, aby nikdo neviděl vaši nepořádnost. Máte v sobě naprogramované, že je špatné být nepořádní, a tak vás vytáčí, když to dělá někdo kolem vás.
Těmto projekcím se říká stinné nebo temné stránky a jednou z největších odbornic na ně je americká autorka Debbie Ford. Jsou to právě ty aspekty vás samých, o kterých se téměř nemluví.
Stinné stránky jsou vaše vlastnosti, které se snažíte skrýt před druhými i sami před sebou. Někdo vám totiž někdy řekl, že nemáte být nepořádní, nevděční, sobečtí. A protože jste chtěli lásku a přijetí, tak jste začali dělat všechno proto, abyste takoví nebyli.
Myslíte si, že se vám to povedlo.
A pak narazíte na někoho, kdo má přesně tuhle vlastnost, a vás to irituje. Je to proto, že jste svoji nepořádnost či sobectví potlačili, ale nezbavili jste se jich. A tak každý člověk, který bude nepořádný nebo sobecký, vás bude strašně vytáčet.
Protože vaším úkolem není tu vlastnost potlačit, ale přijmout ji. Jen když přijmete svoji nepořádnost, budete moct přijmout i svoji pořádkumilovnost. Protože jedno bez druhého nemůže existovat.
Jak poznáte, že je právě sobectví vaše stinná stránka? Díky emocím. Pokud potkáte člověka, který vás bude vytáčet svojí sobeckostí, je to díky vašemu potlačenému aspektu. Kdybyste se sobectvím problém neměli, vůbec by vás takový člověk nevzrušoval.
Každého z nás vytáčí jiné aspekty. Protože každý z nás má svoji vlastní a osobitou sbírku stinných stránek.
Je důležité pochopit, že naše stinné stránky nejsou naším nepřítelem. Jsou naším průvodcem k poznání toho, kdo doopravdy jsme.
Vypůjčím si teď metaforu Johna Welwooda, který vysvětluje, o co všechno potlačováním našich temných stránek přicházíme.
Představte si nádherný hrad s dlouhými chodbami a tisíci pokoji. Každý pokoj představuje nějakou vaši vlastnost a je součástí hradu. Právě všechny ty pokoje dělají hrad velkolepým. Když jste malí, prozkoumáváte hrad s nadšením a milujete každý pokoj, ať už je jakýkoliv.
Jenže pak do vašeho hradu někdo přijde a řekne vám, že jeden z těch pokojů je nedokonalý a že nechápe, co takový pokoj dělá na všem krásném hradě. A že jestli chcete mít dokonalý hrad, měli byste tenhle pokoj zamknout, aby ho nikdo neviděl. A protože chcete být tím člověkem milováni, tak ten pokoj zamknete.
Časem do vašeho hradu přichází víc a víc lidí. A každý má jiný názor na to, které pokoje by do vašeho hradu měly patřit a které ne. A tak pomalu zamykáte jeden pokoj za druhým. Některé zamykáte proto, že máte pocit, že působí moc troufale. Jiné zas proto, že vám připadají moc konzervativní. Zavíráte taky ty, které jste při prohlídkách jiných hradů neviděli, a tak máte pocit, že nejsou žádoucí.
Mizí doba, kdy jste si mysleli, že je váš hrad velký a nádherný. Časem na ty zavřené místnosti zapomínáte. Brzy zjistíte, že žijete už jen v pár pokojích, které vám přijdou bezpečné. Věříte tomu, že jste jen ten malý domek se dvěma místnostmi, které potřebují opravit.
Možná si myslíte, že je dobře, že jsou vaše stinné stránky schované. Možná vás napadne, že nikdo přece nechce vidět to špatné v sobě. A už vůbec si nedokážete představit, že byste je měli přijmout.
Ale přijetí není o tom mít je rád. Přijetí znamená být si vědomi toho, že jsou s námi a že jsou naší součástí. Protože čím víc je blokujete, tím víc si blokujete i možnost být jejich opakem.
Debbie Ford uvádí vlastní příklad toho, co jí způsobovalo potlačování některých svých aspektů.
Jako malá měla pocit, že je ošklivá. A tak se celý život snažila svoji ošklivost skrýt. Vynaložila tolik energie na to, aby skryla, že je ošklivá, že se nikdy nedokázala považovat za krásnou. Všechny se změnilo až v momentě, kdy přijala fakt, že je ošklivá. Uvědomila si, že se díky ošklivosti stala elegantní a krásnou. A začala se doopravdy cítit krásná.
A právě díky tomuhle stojí za to poznat a pochopit svoje stíny. Právě proto, abyste mohli být tím, kým chcete být.
Když vás tedy vytáčí vaše dítě tím, že je nepořádné, podívejte se nejdříve na to, jestli vás nevytáčí vaše vlastní nepořádnost. A pokud vám vadí, že vaše dítě pořád ječí, zkuste se zamyslet nad tím, jestli i vy nemáte chuť ječet, ale bojíte se, protože ječet se nemá.
Pro všechny, kteří se chtějí ponořit do toho, co je v životě blokuje, jsem vytvořila kurz Jak vést děti ke zvládání vnitřních bloků. Je to kurz pro všechny rodiče, kteří si chtějí posvítit na vlastní stíny a vést k tomu zároveň i vlastní děti.
Kurz se zabývá 6 tématy. Postupně se dostanete od toho, co vás blokuje, k tomu, co vás posiluje.
Jako první se podíváte na to, jak a kdy se snažíte neslyšet to, co se vám nelíbí. Dále se zaměříte na odhalení vlastních stinných stránek, díky kterým se vám bude žít s lidmi kolem vás snadněji. Dostanete konkrétní návod na to, jak je přijmout, a zároveň jak vést děti k tomu, aby uměly se svými stíny pracovat.
Dalším tématem je pocit vlastní hodnoty, který vám pomůže pochopit, proč se někdy můžete cítit nedostateční a jak z toho ven. Poté se zaměříme na to, co vám říká strach a jak s ním pracovat.
Cílem kurzu je přijmout sami sebe se vším všudy a posílit vlastní sebedůvěru. A zároveň vést děti k tomu, aby uměly zvládat svoje strachy, pochyby a obrany a pracovat s nimi.
Jestli cítíte, že je to vaše téma, neváhejte a odblokujte to, co vás v životě brzdí. Všechno o kurzu najdete tady >>>