Stačí pro výběr střední školy jen jedno setkání s profesionálem?

Občas mi napíšou rodiče dospívajících dětí, že by pro své dítě rádi objednali jednu konzultaci ohledně výběru střední školy. Často si to představují tak, že se jednou sejdeme a bude z toho výsledek.

Pracují tak totiž školní kariérní poradci či pedagogicko-psychologické poradny. Ale přiznejte si: Když jste tam s dítětem byli, měli jste pocit, že vaše dítě odchází s výsledkem, ze kterého je nadšené? Já tuto zkušenost nemám.

A v tomhle článku vám chci vysvětlit, proč to většinou nefunguje.

Je potřeba poznat dítě

Ve většině případů ke mně přicházejí děti, které nemají tušení, co je to jejich.

Jen jedna konzultace zabere poznávání toho, jaké dítě je, co ho baví, co mu jde nebo kde se cítí skvěle. Pro děti to často bývá poprvé, kdy se jich na podobné věci někdo ptá. Musejí si zvyknout na to přemýšlet o sobě.

A to nějaký čas trvá.

Zároveň je učím sledovat, jak se v různých situacích cítí. Učím je pojmenovávat vlastní hodnoty. A opravdu pronikám do podstaty toho, kdo uvnitř jsou.

Nejde jen o výběr střední školy

V praxi to tedy probíhá tak, že s vaším dítětem pojmenujeme jeho talenty a ono pak během týdne sleduje, jak se ty talenty projevují v jeho každodenním životě. Po týdnu to spolu probereme a zaměříme se na jiné téma, např. hodnoty nebo představu o životě.

Vaše dítě si tedy neodnáší pouze recept na střední školu.

Naučí se naslouchat samo sobě. Sledovat, v jakém prostředí či situacích se cítí dobře. Získává sebejistotu, že je skvělé v tom, co ho baví. Stává se tak proaktivnější a vědomě se pouští do odvážnějších akcí (např. přihlásí se, že zorganizuje výlet nebo moderuje akci).

Proto je mnohem přínosnější pracovat s nimi dlouhodobě a brát vyběr střední školy jako tu třešničku na dortu. Potom totiž o výběru školy už nepochybuje, protože ví, že je s ním v souladu.

V kurzu Najděte s dítětem jeho poslání přesně tuto péči poskytuji.

Péče na míru pro vaše dítě

Strávíme spolu 6 týdnů, během kterých vaše dítě zjistí, co ho doopravdy láká a co mu jde. Najdeme spolu povolání, na které se bude těšit, a díky tomu pak vybereme střední školy, které ho tam dostanou.

Kromě videí a pracovních listů se budeme každý týden potkávat na Zoom, kde se budete moct na cokoliv doptat a my vám pomůžeme rozseknout to, v čem si nebudete vědět rady.

A to v souladu s tím, kde má vaše dítě mezery a jakou šanci má udělat přijímací zkoušky na jednotlivé školy.

Kromě toho získáte spoustu informací o tom, jak s jeho novým směřováním dlouhodobě pracovat.

Podívejte se na detaily kurzu tady >>>

Jsem lektorka a průvodkyně dětí k životu, ve kterém se budou cítit úspěšné. Pomáhám rodičům pracovat s talenty dětí a objevovat s nimi jejich vizi pomocí kurzu Nasměrujte děti k úspěchu Vedu 2letý transformační výcvik Profesionál v přípravě dětí na úspěšnou budoucnost , díky kterému dokážete dovést každé dítě ke svému vlastnímu úspěchu. Pomáhám školám tvořit osnovu Osobnostní výchovy a jsem autorkou sebepoznávacích her pro děti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů