Pomozte dětem věřit si ve škole

Představte si, že by si vaše dítě ve škole věřilo. Že by umělo pracovat s tím, jaké má schopnosti a jaký styl učení mu sedí. A bralo by učení jako něco, co mu v životě pomůže vyřešit nejeden problém.

Možná vám přijde, že je to jako z pohádky. Ale pravda je, že i vaše dítě toho může dosáhnout. Přečtěte si, jak na to.

Samotné techniky učení nepomůžou

Někteří z vás možná už nějakou dobu zkoumají, jak děti podpořit v učení. Chcete jim pomoct, jak si zapamatovat všechny informace, pochopit slovní úlohy, příklady apod.

A tak hledáte nejlepší místo k učení, řešíte, díky kterým trikům si vaše dítě zapamatuje maximum informací nebo jak si vypisovat to, co je důležité, aby to dítěti utkvělo v hlavě.

Všechny tyto techniky opravdu pomáhají v tom, jak vyřešit problém tady a teď. Ale málokterá opravdu dětem pomáhá budovat pozitivní vztah k učení nebo jeho sebedůvěru.

Další nevýhoda podobných technik je v tom, že neberou v potaz individualitu dítěte, tedy to, jak nejlépe se dítěti učí, co vaše dítě konkrétně potřebuje nebo čeho se bojí.

Právě proto jsem vyvinula nový přístup. Přístup, který bere v potaz to, kdo přesně je vaše dítě a co potřebuje.

Přístup šitý vašemu dítěti na míru

Vycházím z toho, že každé dítě je jedinečné, učí se jinak, má vlastní pochyby, strachy, přesvědčení a motivaci. A tohle všechno hraje roli v tom, jak moc si ve škole věří nebo jak se u učení cítí.

Všichni jsme lidské bytosti. A naše emoce nás ovládají víc než cokoliv jiného. Pokud vaše dítě zažívá ve škole strach, nejistotu nebo vztek, když mu něco nejde, pak je pro něj extrémně těžké soustředit se na učení. Učení totiž vyžaduje klid a sebedůvěru.

Když je navíc vaše dítě přesvědčené o tom, že je hloupé, že mu to nikdy nepůjde nebo že se může snažit jakkoliv, ale stejně dostane špatnou známku, tak mu ani sebelepší technika v učení nepomůže. Právě taková přesvědčení totiž způsobují to, že si dítě podvědomě samo bojkotuje svůj výkon a výsledky.

Když tedy chceme pomoct dětem ve škole a posilovat jejich sebedůvěru ohledně učení, je důležité, abychom vycházeli z jeho konkrétní situace a pomohli mu najít cestu, která je právě pro něj nejlepší.

Pomozte dítěti zjistit, jak se učí

Prvním krokem k tomu, aby dítě získalo pozitivní vztah k učení a věřilo si, je pomoct mu vidět, kdy mu učení jde. Když totiž máme pocit, že nám něco jde, tak máme mnohem větší chuť to dělat.

Na začátek se zaměřte na to, jestli potřebuje informace nějakým způsobem vidět nebo vizuálně zpracovat, jestli je potřebuje od někoho slyšet nebo jestli si je potřebuje spojit s nějakou činností.

Položte si následující otázky: Jak přesně se mu nejlíp učí? Co konkrétně u toho dělá a jak s informacemi pracuje?

Dalším způsobem, který vám pomůže poznat styl učení vašeho dítěte, je seznámit se s 9 styly učení podle Davida Kolba. Díky tomu si s dětmi uvědomíte, jestli potřebuje sbírat více informací, jestli o nich potřebuje přemýšlet nebo jestli je rovnou potřebuje dostat do akce.

David Kolb rozlišuje tyto styly učení: Učení prožíváním, představivostí, zvažováním, analyzováním, abstraktním myšlením, rozhodováním, jednáním, začínáním nebo vyvažováním.

Každý styl učení dítěti přináší sadu schopností, díky kterým dosahuje výborných výsledků. A každý styl učení má také svoje výzvy. Když pomůžete dítěti poznat, který styl učení je ten jeho, dokáže lépe využít svých superschopností a učit se tak, aby mu to nejen šlo, ale zároveň se u toho cítilo dobře.

Podrobně mluvím o všech stylech učení v kurzu Jak u dětí rozvíjet přirozené učení.

Podporujte jeho sebedůvěru

Aby si dítě v učení věřilo, potřebuje nejen vědět, kdy mu učení jde, ale také pracovat s tím, jak samo sebe hodnotí.

Možná má vaše dítě tendenci srovnávat se se spolužáky nebo se sourozenci. Nepřipadá si dost dobré. Má pocit, že má plnit nějaká očekávání.

Tady je základem pomoci mu hodnotit samo sebe podle vlastního pokroku. Jak mu to šlo před pár měsíci? A jak mu to jde dneska? Co se za tu dobu naučilo? Jaký pokrok udělalo?

Když se dítě naučí vidět svůj vlastní pokrok, bude pro něj jednodušší věřit si i mezi druhými. Srovnávání totiž málokdy přináší uspokojení a sebedůvěru, protože vždycky najdeme někoho, kdo je v něčem lepší než my. Ale když dokážeme vidět, co jsme zvládli my sami, pak už nemusíme s nikým soupeřit.

Učení jako investice do budoucnosti

Kromě toho, že dítěti pomůžete cítit se dobře ohledně učení tady a teď, tak navíc investujete do jeho budoucnosti. Schopnost učit se je totiž na trhu práce čím dál důležitější. Dnešní svět je velmi proměnlivý, a tak je třeba učit se nové věci a přizpůsobovat se tomu, co se kolem nás děje.

Když má dítě pozitivní vztah k učení, nebude otrávené pokaždé, když se v jeho životě něco změní. Naopak tu změnu dokáže přijmout a reagovat na ni. A to je dovednost, která mu v životě pomůže překonat složité situace, nejistotu a přinese mu do života více klidu.

Pokud cítíte, že přesně tohle vy i vaše dítě potřebujete, zapojte se do kurzu Jak u dětí rozvíjet přirozené učení. Naučí vás podporovat u dětí pozitivní vztah k učení, najít tu správnou motivaci, najít jeho styl učení, rozvíjet jeho schopnost učit se a posilovat jeho sebedůvěru.

Vaše dítě tak bude vědět, jak přistupovat k učení tak, aby mu to šlo snadněji a cítilo se u toho dobře, bude si ve škole věřit a porozumí tomu, proč je tak důležité umět se učit. Kurz vás k tomu krok po kroku dovede.

Proto neváhejte a klikněte sem, abyste se o kurzu dozvěděli všechno, co potřebujete >>>

Jsem lektorka a průvodkyně dětí k životu, ve kterém se budou cítit úspěšné. Pomáhám rodičům pracovat s talenty dětí a objevovat s nimi jejich vizi pomocí kurzu Nasměrujte děti k úspěchu Vedu 2letý transformační výcvik Profesionál v přípravě dětí na úspěšnou budoucnost , díky kterému dokážete dovést každé dítě ke svému vlastnímu úspěchu. Pomáhám školám tvořit osnovu Osobnostní výchovy a jsem autorkou sebepoznávacích her pro děti.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů