Máte doma dítě, pro které začíná být výběr střední školy aktuální? Velmi pravděpodobně chcete, aby se dobře rozhodlo. Ale pokud jste na tom podobně jako většina rodičů, tak možná dost dobře nevíte, jak na to. A tak možná sklouzáváte k těmto 3 chybám, které vaše dítě spíše zahltí a znejistí.
Jaké chyby to jsou a jak se jim vyhnout?
Často se mi stává, že rodič bere doslova to, co dítě rádo dělá. Uvedu příklad. Pracovala jsem se slečnou, která ráda zpívala a tvořila. Její maminka tedy hledala školu, kde by právě tyto aktivity mohla dělat. Vyšlo jí z toho, že by pro slečnu byla nejlepší pedagogická škola.
Má to svoji logiku. Jenže je tady zádrhel. To, že vaše dítě rádo zpívá a tvoří neznamená, že se tomu chce doopravdy věnovat. Někdy jsou koníčky jenom způsobem odreagování. A někdy je potřeba hledat princip, který je za tím. Často se stává, že nejde o zpívání ale např. o svobodu vyjádřit se, o napojení se na emoce nebo o kreativitě. Podívejte se tedy na to, co vašemu dítěti právě tahle aktivita dává. Jděte dál.
Jestli nevíte, jak na to, pak vás to ráda naučím v kurzu Najděte s dítětem jeho poslání. Provedu vás procesem, jak najít školu, která vašemu dítěti opravdu sedne.
Mimochodem, víte, co nakonec slečně sedlo? Ekonomika a management. Ale o tom vám napíšu zase jiný článek.
Velmi často se setkávám s tím, že mi dítě začne vyjmenovávat, co by všechno by mohlo dělat. Zase uvedu příklad. Potkala jsem slečnu, která mi řekla, že by mohla být trenérkou, zvládla by být i kosmetičkou nebo by šlo i něco spojeného s designem.
Všechno by pro ni bylo OK, tohle všechno by zvládla. Otázka ale není, co dítě zvládne, ale co ho bude opravdu naplňovat a bude to dělat rádo.
Já vím, že většina z vás má strach, že si vaše dítě vymyslí školu, na kterou se nedostane. Ale jít na nějakou školu jen proto, že by to asi šlo také není nejlepší cestou. V lepším případě dítě školu silou vůle dodělá, pak se ale stejně začne věnovat něčemu jinému. V tom horším případě se demotivuje tak, že pak skončí u práce, která ho vlastně nebaví, ale kterou zvládá. Jaký život pak bude žít?
Já se tedy vždycky dětí ptám: Je to jenom OK a nebo je to něco co by tě fakt bavilo a naplňovalo? Protože mi nejde o to, aby dítě přežívalo svůj život, ale aby ze svého života mělo radost.
Většina rodičů má pocit, že čím víc škol najdou, tím víc dají dítěti možností, aby si našlo tu školu, která se mu bude líbit. Jenže pak skončí u toho, že před sebou mají 20 škol a cítí se v tom ztraceni.
Nejdříve je nutné najít to, jak chce dítě žít a co chce dělat. Když máte tu konečnou vizi, pak je třeba podívat se na to, jaký typ škol tam dítě dovede. A až pak má smysl hledat konkrétní školy – ale už jen ty, které splňují předchozí podmínky.
Problém je v tom, že někdy pro děti není lehké najít to, co chtějí v životě dělat. A když to pak najdou, tak se často cítí nejisté, jestli to je správně. Je velmi lehké je znervóznit. Další možnosti tedy vaše dítě akorát přehltí a bude se cítit ztracenější než předtím.
Když už tedy s dítětem najdete to, co ho doopravdy zajímá, soustřeďte se už jen na ty školy, kterého právě k tomuto cíli dovedou. Je v pořádku vybrat 2-3 školy a připravovat se cíleně na ně. Vaše dítě se v tom bude cítit mnohem lépe.
Chcete se stát člověkem, který vašemu dítěti opravdu pomůže vybrat tu pravou školu? Pak je tady právě pro vás kurz Najděte s dítětem jeho poslání.
Naučí vás hledat to, co je pro vaše dítě důležité, tedy co je za jeho zájmy a aktivitami. Získáte 32 různých otázek, díky kterým vaše dítě zjistí jakým směrem se ubírat. Ke každé otázce ode mě získáte instrukce, jak s ní pracovat. Zároveň dostanete k dispozici konkrétní příběhy dětí, které si vybíraly střední školu, abyste se naučili přemýšlet v souvislostech a hledá tu červenou nit, díky které bude vaše dítě v životě spokojené.