Právě probíhá předprodej 4. běhu výcviku PROFESIONÁL V ROZVÍJENÍ DĚTSKÉHO POTENCIÁLU >> více info zde
V období dospívání přichází otázky, které bývají stejně naléhavé pro děti i jejich rodiče: V čem jsem dobrý? Co chci dělat? Jak mám poznat, co mě v životě naplní? V éře testů, diagnostik a kariérních doporučení se může zdát, že správný dotazník nebo dobře mířený výsledek rozhodne za nás. Jenže právě to bývá iluze.
„Spousta rodičů i teenagerů hledá takové zkratky. To znamená – tady najdu nějaký test, dítě ho vyplní a od té doby bude vědět, co má dělat se svým životem,“ říká Vendula Pecková, autorka podcastu Děti budoucnosti, který se věnuje praktickému rozvoji dětského potenciálu.
Podcast v audio verzi najdete tady:
Existuje řada nástrojů, které mohou napovědět. Gallupův test silných stránek, Salmondo nebo interní testy pedagogicko-psychologických poraden. Některé jsou kvalitnější, jiné méně. Všechny však mají jedno společné: ukazují schopnosti, ale ne cíl.
„Ten test sám o sobě je dobře udělaný a vylezou vám z toho zajímavé silné stránky. Ale co vám z toho nevyleze, je to, co má dítě se svým životem dělat,“ upozorňuje autorka. Jinými slovy – test může pomoci dítěti poznat, že je kreativní nebo spolupracující, ale nestačí k tomu, aby v něm probudil motivaci či vnitřní zápal pro konkrétní životní cestu.
A právě vnitřní motivace je to, co rozhoduje. Racionální výběr kariéry totiž nemusí být v souladu s tím, co dítě skutečně chce.
„Můžete narážet na to, že vy máte ty racionální argumenty – přece tohle ti jde samo od sebe, proč by ses tomu nevěnoval? A to vaše dítě tam sedí a tváří se všelijak a vy nevíte proč. Ten důvod je, že vaše dítě s tím emočně nesouzní.“
V kurzech projektu Děti budoucnosti se proto zaměřují na hlubší rovinu: propojení s vizí, hodnotami a přáním. Na rozdíl od testování nabízí prostor pro zkoumání – Co opravdu chci? a co mě na tom tak láká?
„My neřešíme tu racionální stránku. Neděláme Gallup testy, abychom dětem řekli, na co mají ty talenty. Ale propojujeme je s jejich vnitřními touhami, s jejich radostí, s tím, co jim doopravdy v životě dává smysl.“
Jedním z důležitých posunů, které projekt přináší, je i změna přístupu dospělých. Rodič není ten, kdo určí směr, ale ten, kdo dítě doprovází. Cílem není dítě zhodnotit, ale porozumět mu.
„Naším cílem totiž není zhodnotit osobnost dítěte a říct mu, že tohle nezvládne a tohle je na něj moc. Naším cílem je porozumět vnitřnímu světu vašeho dítěte a pomoct mu si uvědomit, proč chce to, co chce.“
Teenageři dnes často čekají, že jim někdo zvenku řekne, co mají dělat. Ale v projektu Děti budoucnosti je jim připomínáno: „Ty jsi ten, kdo drží svůj osud ve vlastních rukou.“
Cílem kurzů Najděte s dítětem jeho poslání nebo Najdi svou jedinečnost není dodat hotové řešení, ale otevřít prostor pro sebepoznání. Aby si dítě dokázalo říct: „Tahle cesta mi dává smysl – chci ji zkusit.“
Pokud i vy jako rodiče nebo pedagogové hledáte smysluplnější cestu, než jen zaškrtnout správná políčka v testu, stojí za to sledovat nabídku kurzů projektu Děti budoucnosti. Ať už pro vaše dítě, nebo pro vás jako průvodce.
Zajímá vás víc podobných článků? Přihlaste se k newsletteru a objevte s námi nový způsob, jak děti inspirovat a motivovat k životu, který jim dává smysl.