Neopouštějte nás, když jsme těhotné

Těhotenství a příchod dítěte je náročný proces. A tak bych ráda napsala krátký článek pro kluky. O tom, že chápu, jak je to všechno složité i pro vás.

Ať už jsme příchod dítěte plánovali nebo ne, jsou věci, na které jsme všichni připraveni, a pak takové, které nečeká nikdo z nás. Každá holka své těhotenství vnímá jinak a snaží se s ním nějak srovnat. Kluci jsou na tom stejně jako všechny naše netěhotné kamarádky. Tuší, co to obnáší, ale nedokážou to pochopit, dokud to nezažijí.

Problém je v tom, že právě čekání dítěte je věc, kterou zažít nemůžete.

Racionálně chápete, že v nás roste nový život. Chápete, že máme nevolnosti. Chápete všechny fyzické reakce, které jsou spojené s tím, že se v nás dítě usazuje.

Chápete, že nám roste břicho, protože roste i dítě. Taky chápete, že se horší naše fyzická kondice, protože taháme víc kilo, a že ke konci těhotenství jsme unavené.

A my jsme za to vděčné.

Ale pak jsou tady také pocity, které nechápeme ani my samy. A tak chápu, jak těžké to musí být pro vás.

Např. hormony. My samy nechápeme, co všechno s námi dělají. Skáčeme v náladách nahoru a dolů, aniž by pro to byl důvod. Pochyby a strach střídá těšení se na dítě, a zase zpátky. Ne, není to bipolární porucha. Víme, že to přejde, ale nevíme kdy.

Nebo fakt, že nám některé věci smrdí. Samy nechápeme, proč nám najednou smrdí vaše oblíbená voňavka. Není to schválně. Mně začal smrdět celý nově pronajatý byt. Nedokázala jsem být vevnitř, zvedal se mi žaludek. Musela jsem v zimě otevírat všechna okna dokořán. Dobrá zpráva je, že to netrvá věčně. Od pátého měsíce jsem zase byla v pohodě.

S těhotenstvím se v nás také probouzí ženství. Najednou si uvědomujeme, že jsme ženy, že máme tu moc přivézt na svět nového človíčka. S tímto uvědoměním začínáme hledat cesty, jak v sobě tu ženskou sílu probudit a porodit co nejpřirozenějším způsobem. Cítíme ženskou energii, kterou jsme dřív spíše opomíjely.

Chápu, že z vašeho hlediska je strašně těžké takové věci pochopit. Těhotenství nás mění. Což je něco, na co jsme nebyly připravené ani my. Když trvá nám samotným se s tím srovnat, jak těžké to asi musí být pro vás, když to všechno vidíte z venku?

Chci vám říct, že si opravdu ceníme vaší podpory. Potřebujeme ji, i když to vypadá, že jsme někdy proti vám. Snažíme se vyrovnat se změnou stejně jako vy.

Neopouštějte nás proto, že vám najednou přijde, že už nejsme takové, jako předtím. Čekání dítěte je tak transformační proces, že nemůžeme být stejné.

Budeme jiné. Budeme silnější. Budeme víc ženské.

Ale vždycky vás budeme chtít mít po boku. I když budeme zrovna nesnesitelné.

Jsem mentorka a lektorka, která pomáhá učitelům, ředitelům a rodičům rozvíjet u dětí ty dovednosti, které jsou pro 21. století klíčové. Kombinuji principy koučování s nejnovějšími studiemi o tom, jak bude svět vypadat v budoucnu a jaké dovednosti od nás vyžaduje. Dále pracuji s poznatky z psychologie, sociologie či ekonomie. Mými kurzy, minikurzy a konzultacemi prošlo už přes 700 klientů. Podívejte se na kurz Jak koučovat děti nebo na kartičky pro děti Hrajte si s hodnotami .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů