Když jde všechno jako po drátku

Před měsícem do naší rodiny přibyl Artík. Když jsem procházela porodem a šestinedělím, neustále jsem vzpomínala na to, jaké to bylo, když se narodila ElenkaSofinka. Byl to pro mě úplně nový zážitek. Všechno totiž šlo jako po drátku.

Těhotenství s holkama trvalo 25 týdnů. Artík se mnou vydržel až do konce a narodil se ve 40. týdnu. Během těhotenství jsem se mnohokrát přistihla při tom, že vlastně nevím, co se bude dít dál. Ačkoliv mám doma krásnou roční holčičku, vůbec jsem nevěděla, jak vlastně vypadá osmý či devátý měsíc těhotenství.

Doktoři se nebyli schopní dohodnout na tom, jestli mám nebo nemám rizikové těhotenství. Moje doktorka měla pocit, že když přece čekám jen jedno dítě, tak v tom žádné riziko není, a nebrala můj loňský předčasný porod v potaz.

Když jsem se však dostala v posledním trimestru do nemocnice, kde jsem loni rodila, připadala jsem si trochu jako superstar. Náhodou jsem narazila na doktora, který byl loni u mého porodu. Měl strašnou radost, že nás se Sofinkou vidí a poslal mě rovnou na rizikové těhotenství.

Další doktorka na kontrole mi řekla, že mému loňskému porodu se odborně říká „odložený porod“. A že za celou historii nemocnice měli jenom pět případů a já jsem z nich byla nejúspěšnější. Ať už jsem na kontrolách narazila na kohokoliv, všichni věděli, kdo jsem a radovali se se mnou, že Artík vydržel další týden v břiše.

Nevíte, co je odložený porod? Já to také nevěděla. Je to situace, kdy u těhotenství dvojvaječných dvojčat porodíte předčasně každé dítě v jinou dobu. První dítě se většinou narodí těsně před hranicí, kdy se zachraňují děti a zemře. Jako se to stalo Elence. Druhé dítě zůstane uvnitř v břiše a čeká se, jestli ho tělo přijme a donosí nebo porodí.

Z těch pěti případů v mojí nemocnici prý jen tři dopadly dobře, tedy jedno dítě přežilo. A já prý udržela Sofinku vevnitř nejdelší dobu po prvním porodu. Znovu jsem si uvědomila, jaké štěstí v neštěstí jsem měla! A znovu jsem poděkovala mému tělu za to, že i přes infekci bylo schopné zachránit Sofinku a dát jí šanci na život.

Artík ven rozhodně nepospíchal. Celou dobu těhotenství jsem se bála, že se narodí předčasně a slavila každý den, kdy jsme byli dva v jednom. Až jsem dospěla do stavu čekání na porod, který pro mě byl na začátku těhotenství něco jako sci-fi.

Narodil se jako král. Rychle, bez pomoci lékařů, s podporou porodních asistentek. Naprosto zdravé a krásné dítě. Byl se mnou od prvního momentu až do teď. Přijde vám to normální? Já vím. Ale pro mě je to pohádka. Žádný inkubátor. Žádné odsávání mléka. Žádná každodenní cesta do nemocnice.

Jen my dva jako klasické normální miminko s maminkou. Nebyla jsem zvyklá na to, že jde všechno jako po drátku. A víte co? Je to nádherný pocit.

Jsem mentorka a lektorka, která pomáhá učitelům, ředitelům a rodičům rozvíjet u dětí ty dovednosti, které jsou pro 21. století klíčové. Kombinuji principy koučování s nejnovějšími studiemi o tom, jak bude svět vypadat v budoucnu a jaké dovednosti od nás vyžaduje. Dále pracuji s poznatky z psychologie, sociologie či ekonomie. Mými kurzy, minikurzy a konzultacemi prošlo už přes 700 klientů. Podívejte se na kurz Jak koučovat děti nebo na kartičky pro děti Hrajte si s hodnotami .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů