Chiméra hledání talentu: Co musí mít vaše dítě, aby se mu v životě dařilo?

V posledních letech se stalo populární hledání talentu. Existuje velké množství knih, které vás vedou k tomu, abyste u dětí hledaly jejich talenty a ty rozvíjely. Říkají vám, že jenom tak jim pomůžete na jejich cestě k úspěchu. Na druhou stranu pak narazíte na podobné množství knih, které vám tvrdí, že talent dětem nepomůže. Kde je tedy pravda?

Kdo má talent?

Problém je v tom, že většina lidí chápe talent jako něco jedinečného, co nikdo jiný neumí. Např. když vaše dítě už ve 4 letech umí zahrát Beethovenovu sonátu. Nebo když už v 6 letech hraje fotbal jako Messi. A co teprve, když už v 7 letech umí zvládnout složitější matematické operace nebo má paměť, díky které si vybaví všechny informace, které kdy zaslechlo.

Takové děti považujeme za talentované bez jakéhokoliv zaváhání. Možná, že i vy tajně doufáte, že vaše dítě jednoho projeví podobný talent a že mu právě ten pomůže na jeho cestě k úspěšnému životu. A možná se trochu bojíte, že zjistíte, že vaše dítě žádný talent nemá a jeho život bude obyčejný.

Kam děti zavede?

Pojďte se ještě na chvíli podívat za dětmi, které projevily nějaký jedinečný talent. Ze začátku, když jsou malé, tak se na jejich talent dívá jako na něco úžasného. Jenže s dospíváním se to láme.

Vaše dítě jako malé rádo psalo povídky, umělo vyprávět příběhy a vám to přišlo úžasné. Pak jednoho dne řekne, že chce být spisovatelkou. A vám to přijde tak těžké, že se bojíte ho na té cestě podporovat, aby nebylo zklamané.

Pokud vám přišlo úžasné, že si vaše dítě jako malé pamatuje naprosto všechno, pak jste možná v průběhu času překvapeni, že má najednou v dospívání problém s navazováním vztahů a raději se straní lidí.

Navíc začínáte zjišťovat, že ať už má vaše dítě jakýkoliv talent, musí na něm pracovat a rozvíjet ho. Když chce hrát profesionálně na klavír, musí neustále cvičit. Když chce být profesionální baletkou, musí neustále trénovat.

Je to tedy talent, který dítěti pomáhá k úspěchu, nebo je to něco úplně jiného?

Síla obyčejných schopností

Asi už víte, kam mířím. I když bude mít vaše dítě naprosto jedinečný talent, pouze s ním si nevystačí. To, co ho nakonec dovede k úspěchu, bude jeho vytrvalost, se kterou bude trénovat, nebo jeho rozhodnost věnovat se tomu, o čem sní.

Ve výsledku tak vůbec nezáleží na tom, jestli má vaše dítě nějaký jedinečný talent. Hledání talentu u dětí je jakousi chimérou, která má přinést pocit jedinečnosti. Ale tahle jedinečnost se dá úplně stejně dobře získat hledáním schopností, které vaše dítě má.

Představte si, že vaše dítě má cit pro vztahy mezi lidmi. Dokáže vycítit, kdy se schyluje k hádce mezi kamarády, chápe, proč ta hádka vznikla a umí tu situaci zvládnout. Řekli byste o něm, že má talent? Pravděpodobně ne. Řekli byste ale, že je dobré v tom, jak zvládá jednat s druhými lidmi? To už asi ano.

Tahle schopnost mu může v životě mnohokrát zachránit kůži. Pomůže mu zvládat různé situace s kolegy v práci. Může mu pomoct v jeho vztazích s blízkými. Možná díky tomu bude dobrým diplomatem nebo mediátorem vztahů. Bude to právě tahle schopnost, která mu pomůže mít v životě úspěch. A nemusí kvůli tomu být houslovým virtuosem.

Proč jsou tak opomíjené?

Když jsou tyhle schopnosti tak užitečné a pomáhají dětem v jejich životě, tak proč jsou tak opomíjené? Proč jim věnujeme tak málo pozornosti? A proč je často podceňujeme?

Asi nám přijde, že trpělivost je nudná. Nebo že vytrvalost mají všichni. A možná dokonce máme dojem, že odvaha nás v životě nikam nedovede. Pravda je, že každá z těchto schopností nás dovede přesně tam, kde chceme být. A je dobré vědět, že právě díky nim se nám v životě daří.

Schválně si zkuste vzpomenout na něco, co se vám v poslední době povedlo. Díky čemu se vám to povedlo? Jaká vaše schopnost v tom hrála roli? A pomohla vám také v jiných situacích?

V tom případě je to ona. Vaše superschopnost.

Vytvořte si nového superhrdinu

Jsme zvyklí, že superhrdinové mají superschopnosti. Jako třeba neviditelnost, ohromnou sílu nebo čtení myšlenek. Když si to ale vezmete do hloubky, zjistíte, že neviditelnost může být úplně klidně schopnost být potichu. Ohromnou sílu mohou mít nejen svaly, ale i slova a argumenty. A čtení myšlenek může být jednoduše empatie.

Superhrdinové totiž mohou mít stejné schopnosti jako vaše děti. Trpělivák může mít trpělivost k tomu, aby krok po kroku dosáhl velkých změn. A taková Porozumitelka může porozumět tomu, co každý potřebuje a vést je k jejich přáním.

Najděte s dětmi jejich schopnosti, které jim v životě opravdu pomáhají. A když budou mít děti pocit, že jsou to jen obyčejné věci, udělejte si z nich nového superhrdinu. Ukažte jim, jak právě tyhle schopnosti mohou změnit svět k lepšímu.

Jak přesně objevit schopnosti dětí?

Abych pomohla dětem zjistit, co jim v životě pomáhá, vytvořila jsem kurz Jak vést děti ke skrytým schopnostem.

Nejen, že s dětmi objevíte jejich schopnosti pro úspěšný život, ale navíc se naučíte právě tyhle schopnosti podporovat a rozvíjet v rámci vašeho každodenního života. Budete vědět, jak posilovat sebedůvěru dětí a naučíte je, jak se svými schopnostmi zacházet tak, aby je v životě využily na maximum. A byly v životě spokojené.

Kurz začíná už 19.10. a všechno o něm najdete tady >>>

Jsem mentorka a lektorka, která pomáhá učitelům, ředitelům a rodičům rozvíjet u dětí ty dovednosti, které jsou pro 21. století klíčové. Kombinuji principy koučování s nejnovějšími studiemi o tom, jak bude svět vypadat v budoucnu a jaké dovednosti od nás vyžaduje. Dále pracuji s poznatky z psychologie, sociologie či ekonomie. Mými kurzy, minikurzy a konzultacemi prošlo už přes 700 klientů. Podívejte se na kurz Jak koučovat děti nebo na kartičky pro děti Hrajte si s hodnotami .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů