Svoboda: Sen nebo skutečnost?

Určitě to znáte.

Sníte o tom, jak budete moci dělat všechno, co si přejete. Nemuset řešit, co si myslí ostatní. Jen se nikomu nezpovídat! Toužíte po svobodě jako po ničem jiném.

Znám to. Také jsem měla takové pocity. I když mě prakticky nic neomezovalo, uvnitř jsem měla pocit, že mi svoboda chybí.

Jako v pasti

Cítila jsem na sobě očekávání společnosti. Dokončit vysokou školu. Dělat kariéru. Vdát se. Mít děti. První dovolená. Druhá dovolená. Přesně v tomhle pořadí.

Jednou jsem viděla dokument Manželské etudy a byla z toho ještě několik dnů naprosto deprimovaná. Všechny příběhy mi přišly šedivé a zoufalé. Ptala jsem se sama sebe: „Tak takový je život? Tohle mě čeká?“

Můj pocit pasti to ještě umocnilo.

Když se mi pak naskytla možnost vyjet na půl roku na Erasmus do Barcelony, neváhala jsem. Tam jsem se cítila poprvé doopravdy svobodně. Nemusela jsem brát na nikoho ohledy, mohla jsem si dělat, co chci.

Ten pocit svobody byl tak silný, že jsem po příjezdu domů úplně překopala svůj život a začala znovu. Časem se mi podařilo pracovat v Londýně, São Paulu, Buenos Aires a v Madridu. Myslela jsem, že svoboda znamená zahraničí.

Tak kde ta svoboda je?

Jenže čím déle jsem žila v zahraničí, tím víc jsem si uvědomovala, že mi samotný pobyt v jiné zemi svobodu nepřináší.

Musela jsem se ponořit sama do sebe. Teprve tam jsem krok po kroku nacházela, kdo jsem a co chci. Až poté se dostavil pocit svobody.

Znáte pojem vnitřní svoboda?

To je totiž ta pravá svoboda. Cítíte se tak svobodní, jak jen to sami sobě dovolíte. Veškerá omezení jsou pouze ve vaší hlavě.

Buďte svobodní i vy

Cítit se svobodní totiž znamená znát dobře sami sebe. Jenom tehdy, až budete vědět, kdo jste, na čem vám záleží a co je pro vás v životě důležité, v ten moment se můžete cítit svobodní.

Poznala jsem to sama na sobě. Nejvíc v pasti jsem se cítila v době, kdy jsem toho sama o sobě moc nevěděla. Střední i vysoká škola po nás vyžadují znalosti všeho, ale vůbec nás nevedou k tomu, abychom věděli všechno o nás samých. A tak jsem proplouvala školou, aniž bych si kladla otázku, kdo jsem já.

Nejvíc svobodná se cítím teď, když jsem se rozhodla nechat plavat práci v korporaci a začít svůj vlastní projekt, který mi dává smyl.

Vnitřní svoboda není o úniku do zahraničí. Vnitřní svoboda je o tom dovolit si dělat to, co víte, že je pro vás nejlepší. Znamená to jít za svojí intuicí, svými sny, za tím, co cítíte, že je vaše poslání a že se v tom cítíte dobře.

Nemá nic společného s tím, kde zrovna fyzicky jste.

Cítit se svobodně je neustálý proces. Ale stojí to za to.

Jsem mentorka a lektorka, která pomáhá učitelům, ředitelům a rodičům rozvíjet u dětí ty dovednosti, které jsou pro 21. století klíčové. Kombinuji principy koučování s nejnovějšími studiemi o tom, jak bude svět vypadat v budoucnu a jaké dovednosti od nás vyžaduje. Dále pracuji s poznatky z psychologie, sociologie či ekonomie. Mými kurzy, minikurzy a konzultacemi prošlo už přes 700 klientů. Podívejte se na kurz Jak koučovat děti nebo na kartičky pro děti Hrajte si s hodnotami .
Komentáře
  1. Jiří napsal:

    Vendy držím palce a přeju Ti abys to všechno zvládla. Jsi dobrá.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů