Už nějakou dobu přemýšlím nad tím, že to nemusí být jen technické změny a digitalizace světa, čemu budou naše děti čelit. Velkou roli budou hrát i klimatické změny.
A přitom se o tom téměř nemluví. Řešíme, jakou roli budou hrát v budoucnu roboti, ale opomíjíme fakt, že naše děti budou možná řešit mnohem závažnější témata jako nedostatek potravin.
Před pár dny jsem četla rozhovor s Václavem Cílkem a došlo mi, že my tomu možná unikneme. Ale naše děti v něm budou žít.
Co tedy může naše děti čekat?
Podle Václava Cílka zřejmě nepřijde jednorázová změna, ale bude pokračovat klimaticky nestabilní období.
Možná se teď ptáte, co tedy pomůže vašim dětem žít v klimaticky nestabilním světě. Já bych své děti ráda naučila 3 základní věci.
Na prvním místě je podle mě úcta a láska k přírodě.
Žijeme na zemi, země nás živí a my bychom o ni měli pečovat. Ráda bych obnovila úctu k přírodě, která se v moderních společnostech ztratila. Města fungují v době nadbytku, venkov je klíčem v dobách krize.
Chci, aby moje děti věděly, proč je pro nás příroda důležitá. A také, že všechno v přírodě má svůj smysl. Zároveň chci, aby rozuměly tomu, co s ní my lidé dnes děláme, a co by bylo potřeba udělat, aby se v ní v budoucnu žilo lépe.
Pokud už od mala budou chápat, jak je příroda důležitá a jak jí můžou pomoci, je větší šance, že dokážou zvrátit některé změny.
V každém nestabilním světě bude důležitá spolupráce. Pro kvalitní spolupráci je dobré umět komunikovat a být empatický, jak o tom píšu ve svém článku 10 klíčových dovedností, které podpoří vaše dítě pro 21. století.
Při nedostatku potravin bude důležité mít svoji komunitu lidí, která se bude navzájem podporovat a sdílet svoje zdroje a dovednosti. Každá taková komunita bude založena na spolupráci a vyměňování toho, co umí za to, co potřebují.
V době nedostatku potravin a vody bude důležité vědět, jak si ony samy budou moct vyrobit to, co potřebují.
Chci, aby moje děti věděly, jak se pěstují plodiny, jak se zasadí, ve kterém ročním období rostou a jak se o ně má pečovat. Jak se získává maso a co potřebují zvířata.
V poslední řadě si myslím, že by bylo dobré znát základ nějakého řemesla. Když přijde krize, bude jim vyplňování Excelu v počítači k ničemu. V nestabilním světe bude mnohem užitečnější umět šít, vyrábět boty či tvořit z hlíny. Ráda bych, aby si moje děti zjistily, co manuálního je baví, a naučily se alespoň základy.
Možná si říkáte, že nevíte, jestli to zvládnete, když vy sami jste se od přírody dost odloučili.
Chápu vás. Sama sice cítím úctu k přírodě, ale pořád jsem žena z města, co má všechno po ruce kdykoliv se jí to zamane. Ale možná právě proto je čas zpomalit, vzpomenout si na roční cykly a začít se řídit tím, co si příroda žádá.
A když to zvládnete, myslím, že vám za to vaše děti jednou poděkují.